Sommarläger 2022
Välkommen på sommaräventyr till vår fantastiska lägerplats Skaparbyn, som ligger precis där Dalälven är som vackrast.
Under v.24 har vi Skapandeläger som är dagtid mellan kl. 10.00-15.00 kursen vänder sig till barn från 7 år. Den här veckan kostar 1500kr ink. mat och material.
V.25 är det Sång, gitarr och skriva musik som är dagtid kl. 10.00 -15.00 och vänder sig till barn från 7 år. Kursen är kostnadsfri men har en matkostnad på 500kr.
Under v.26 och 27 har vi kolloveckor med övernattning i våra stugor som tar upp till 8 deltagare per stuga. Kolloveckorna vänder sig till barn mellan 10-12 år.
Lägren är bemannade dygnet runt.
Kostnad 4000 kr (5 dagar) syskonrabatt -500 kr.
V.28 dansläger dagläger kl.10.00-15.00 kostnad 1500kr ink. mat.
V29. Kulturakademien- Kulturläger med dans, musik och skapande. Övernattning och vänder sig till ungdomar 13-15 år. Kostnad 4000kr (5 dagar) syskonrabatt -500 kr.
Anmälningsavgiften inbetalas via swish till Föreningen Hedesundavävarna. OBS! Platsen är inte bokad förrän avgiften är betalad.
Swish: 123 158 168 5
Medlemsavgiften (50 kr) ingår i lägeravgiften.
Mer info om respektive läger och packningslista kommer att skickas ut ca 2 veckor innan start.
Veckorna då vi har dagläger går det att hyra stugorna som har 4-8 bäddar. De kostar 4000kr/vecka och då får barnen gå kostnadsfritt på daglägret.
Avbokningsregler
Vi återbetalar lägeravgiften minus en administrativ avgift på 1 000 kr fram till 30 april 2022, efter det återbetalas inget vid avbokning. Anmälan är personlig.
Vid eventuell avbokning kontakta Matilda Orrling på matilda_orrling@yahoo.com
Avbeställning på grund av sjukdom
Avbeställningsskydd ingår i lägeravgiften, vilket innebär att om du tvingas avbeställa lägret på grund av sjukdom återbetalas hela lägeravgiften exklusive administrativ avgift på 500 kr mot uppvisande av läkarintyg.
Vi förbehåller oss rätten att ändra i avbeställningsregler till följd av hinder som ligger utanför vår kontroll och som vi rimligtvis inte kan förväntas ha tagit i beaktande då avtalet ingicks.
Om lägret med kort varsel ställs in pga orsaker vi inte kan påverka (ex Covid 19), återbetalas allt utom 500 kronor.
GDPR
Vi hanterar era personuppgifter enligt GDPR.
Om företaget
Hedesundavävarnas verksamhet utgår från konstnären Birger Forsbergs bildvävning med barn som han startade 1965 i Hedesunda efter ett koncept från Ramses Wissa Wassef Art Centre i Harrania, Egypten. Detta center startades i början av 1950-talet av arkitekturprofessorn Ramses Wissa Wassef för att ge barn och ungdomar en möjlighet att utveckla sin egen inneboende skaparkraft och konstnärlighet.
Föreningen Hedesundavävarna organiserar aktiva medlemmar och är till för dem som genom delaktighet vill stödja verksamheten. Genom medlemskap får du tillgång till hela Hedesundavävarnas programutbud. Föreningen har som ändamål att stödja, utföra och föra vidare den estetisk-pedagogiska verksamhet som startades av konstnären Birger Forsberg i Hedesunda år 1965.