1. Massage hela Sverige

Brantens massage

Branten 11, 681 52 Kristinehamn
5.0

Varmt välkommen att boka tid på Brantens massage. Om tiderna som erbjuds via BokaDirekt inte passar går det jättebra att boka via SMS. Hör gärna av dig. Med vänlig hälsning Jenny

Alla tjänster

Massage

9

Käkledsmassage/käkledsbehandling

45 min
Behandlingen syftar till att minska spänningar och lindra smärta i käkmuskulaturen och dess omgivande områden såsom nacke och axlar. Massagen utförs både i ansikte, hals, nacke och på insidan av munnen med tekniker som massage, töjningar och stretch. Behandlingen kan hjälpa mot huvudvärk samt begränsad rörlighet i käke och nacke. Läs gärna mer om metoden på min hemsida Brantensmassage.se
Pris700 kr

Andningsmassage och käkledsbehandling

90 min
Spänningar i käke, tungrot och nacke/hals hör ofta ihop med ett grunt andningsmönster. Utöver massage går vi igenom personligt anpassade andningsövningar och egenvård vid käkledsbesvär. Ett uppföljande besök kan bokas som käkledsbehandling 45 minuter.
Friskvård
Pris1 000 kr

Tibetansk Facelift- kur om fyra tillfällen

75 min
En kombination av bindvävsmassage, lymfdränage, akupressur och oljemassage- sammansatt för att ge en djupgående och avslappnande massage. Behandlingen utförs i fyra steg. Varje tillfälle tar totalt 60 minuter och inleds med rengöring och peeling, följt av ca 50 minuters skräddarsydd massage som avslutas med en vårdande cremebehandling. Jag sätter av litet mer tid för att det ska finnas möjlighet för kunden att vila en stund efter behandlingen. Behandlingen genomförs i fyra steg där varje tillfälle fokuserar på olika områden för att gradvis lösa upp spänningar och återställa balans. Tillfälle 1 : Mjuk ansikts- och skalpmassage som mjukar upp och förbereder vävnaderna. Tillfälle 2: Fördjupar arbete med pannans och skalpens bindväv och muskulatur. Tillfälle 3; Fokus på käkleden för att lösa upp späningar. Tillfälle 4; Arbete kring haklinje och hals,följt av en helhetsgenomgång av ansiktet.
Pris4 000 kr

Andningsmassage enligt Lotorpsmetoden

60 min
Hjälper din andning och förbättrar rörlighet i andningsmuskulaturen. En behandlingsmetod riktad till dig som upplever astmaliknande besvär,SHR, ytlig andning, KOl eller svårigheter att ta djupa andetag. Behandlingen inleds med mätning av utandningskapacitet och bröstkorgens rörlighet. Därefter arbetar vi med andningstekniker och massage för att frigöra spänningar. Vi går igenom övningar att göra hemma dagligen under behandlingsperioden för att förstärka effekten.
Pris800 kr

Avslappningsmassage

60 min
En avslappningsmassage utförs i tysthet med mjuka, lugna rörelser som hjälper kroppen att komma ner i varv. Denna behandling passar bra för dig som känner dig trött , stressad eller behöver återhämtning.
Pris700 kr

Svensk klassisk massage

30 min
Massagen fokuserar på att lösa upp spänningar, öka blodcirkulationen och förbättra rörligheten, vilket passar om du har muskelstelhet, värk eller om du vill ge kroppen en mer aktiv återhämtning efter träning eller stillasittande arbete.
Pris500 kr

Klassisk massage

60 min
Massagen fokuserar på att lösa upp spänningar, öka blodcirkulationen och förbättra rörligheten, vilket passar om du har muskelstelhet, värk eller om du vill ge kroppen en mer aktiv återhämtning efter träning eller stillasittande arbete.
Pris700 kr

Lymfmassage

90 min
Lymfsystemet fungerar som kroppens reningsverk och spelar en central roll i immunförsvaret. Lymfmassage hjälper kroppen att återställa ett naturligt flöde, vilket på sikt bidrar till minskad svullnad och en känsla av lätthet. För förslag på egenvård som stödjer lymfsystemet; kolla min hemsida Brantensmassage.se under Egenvård lymfsystemet.
Pris1 000 kr

Tibetansk facelift; ett prova-på-tillfälle

75 min
Avkopplande kombination av lymfdränage, akupressur och oljemassage. Behqndlingen inleds med rengöring och peeling, följt av ca 50 minuters skräddarsydd massage.
Pris1 200 kr

Personal

5.0
5 betyg

Omdömen

5av5
5
(5)
4
(0)
3
(0)
2
(0)
1
(0)
Sida 1 av 1
Om företaget
Jag heter Jenny Gustavson och driver Brantens Massage i mitt hem på Branten 11 i Kristinehamn. Jag är certifierad massör och medicinsk massageterapeut sedan 2014 och har arbetat som logoped i över trettio år. Som verksam logoped har jag arbetat med olika typer av röstbesvär. Ofta är röstbesvär kopplade till andningsbesvär och spänningar i tunga, käkar, axlar och nacke. Jag har därför vidareutbildat mig inom käkledsbehandling och andningsmassage. För dig med funktionella andningsbesvär finns möjlighet att arbeta med andningsteknik för att hitta en djupare och mer avspänd andning. Det går att kombinera med massage eller arbeta med separat. Tibetansk faceliftmassage är en för mig ganska ny metod som är väldigt rolig att arbeta med och som av mina kunder beskrivs som mycket behaglig och avkopplande. Faceliftmassagen ges med fördel som en kur men det går också bra att prova ett behandlingstillfälle. Lymfmassage hjälper kroppen att återställa ett naturligt flöde, vilket bidrar till en kropp med ökad energi, minskad svullnad och en känsla av lätthet. Kontakta gärna för information inför behandling så ska du få förslag på egenvård som stöder lymfsystemet. Lymfmassage kan genomföras både med och utan koppning enligt överenskommelse. Företaget är förlagt till källarvåningen och man tar sig dit via en källartrappa så det kan vara svårt vid rörelsehinder.

Ordinarie öppettider

  • Måndag
    08:00 - 17:00
  • Tisdag
    08:00 - 17:00
  • Onsdag
    08:00 - 17:00
  • Torsdag
    08:00 - 17:00
  • Fredag
    08:00 - 17:00
  • Lördag
    Stängt
  • Söndag
    Stängt

Kontakt

  • +467030159XX

Adress