Jag hjälper dig att förstå orsaken bakom dina symtom – på djupet.
Genom att arbeta från utsidan och in skapar jag balans i muskler, leder, energiflöde och kroppens inre system. Jag analyserar ditt blod, stöttar organens funktion med örter och harmoniserar energin enligt den kinesiska medicinläran för att stärka kroppen på ett naturligt och hållbart sätt.
Jag behandlar både människa och häst enligt TCM/TCVM, där helheten alltid står i centrum. Kroppen kommunicerar genom symtom – fysiska, emotionella och energimässiga – och dessa signaler visar vägen till grundorsaken. Smärta, trötthet, matsmältningsproblem, allergier, hormonella obalanser eller känslomässiga uttryck är ofta tecken på att kroppen söker balans.
Med TCM har jag ett kraftfullt verktyg för att förstå dessa mönster och hjälpa kroppen tillbaka till harmoni. Kropp och själ är alltid sammanlänkade.
Vanliga områden jag arbetar med
Smärta och värk
Matsmältningsbesvär
Allergier och astma
Fertilitetsrelaterade obalanser
Menstruationsproblem
Tinnitus
Migrän
Stress och utmattning
Immunförsvar
Ämnesomsättningsobalanser
Terapier jag använder
TCM-akupunktur (3-årig utbildning)
Basmedicin human 60 hp
Dornterapi – mjuk ledmobilisering
Moxa – värmande örtbehandling
Blodanalys
Lymfmassage
Klassisk svensk massage
Triggerpunktsbehandling
Terapeutisk stretch
Örtterapi
Träningsvägledning (instruktör sedan 1996)
Jag hjälper dig även att skapa muskelbalans genom individuellt anpassade styrkeövningar.
Hästbehandlingar
TCVM-akupunktur
Dorn
Lymfmassage
Hästar svarar mycket fint på akupunktur och behandlas enligt samma principer som människor. Det kan vara till stor hjälp vid muskelspänningar, allergier, pälsfällning, fertilitet, energibrist, känslomässiga uttryck och immunförsvar.
Lymfmassage hjälper hästen att få igång reningssystemet och är särskilt värdefull vid fång, PPID, PSSM, mjölksyra och svullnader.
Vanliga områden hos häst
Muskelspänningar
Allergier
Pälsfällning
Fertilitet
Energiobalanser
Känsloyttringar
Immunförsvar
Ämnesomsättningsstörningar (fång, PSSM, PPID)
För bokning av häst eller hund, kontakta mig via Facebook eller på 070-235 26 08.
Avbokning senare än 24 timmar debiteras fullt pris.
Varmt välkommen – både du och din häst.