Fasciabehandling/Djupvågsmassage
En Fasciabehandling blandar djupvågsmassage med maskin och manuella osteopatiska tekniker
Genom 400 till 1200 harmoniska pulseringar per minut
med upp till 40Hz sätter maskinen igång vågrörelser som sprids genom fascian likt ringar på vatten och på så sätt kan stora områden behandlas på kort tid, både brett och djupt i kroppen.
De manuella osteopatiska teknikerna är väldigt skonsamma och mjuka.
BLT=balanserad ligamentös spänning, samt tryckavlastning, där spänningen i de översträckta eller stela ligamenten minimeras. Detta är en mycket skonsam, indirekt behandlingsmetod som fokuserar på kroppens ligament för att stabilisera leder och lindra smärta.
Behandlingen passar både om du vill ha hjälp med specifika skador, smärta och obalanser eller om du bara vill ha en väldigt skön behandling.
Fasciabehandling är ett effektivt sätt att öka rörlighet och avslappning, den förbättra cirkulationen både fasciellt och Lymfatiskt , ökar vätskeflödet, vilket hjälper kroppen att läka sig själv.
Du blir oftast mycket avslappnad av behandlingen, så det är en rekommendation att inte gå in i för högt tempo efteråt, för att låta kroppen läka ifred.
Vanliga symptom du kan få hjälp med;
Artos, frozen shoulder, rygg och nackvärk, akut lumbago, huvudvärk, ischias, kapaltunnelsyndrom, ljumskbråck, migrän, nackspärr, smärtproblematik, tennisarmbåge, wiplash för att nämna några.
Ta gärna på dig mjuka kläder när du kommer till behandlingen, som tex. yogabyxor /tights och t-shirt