1. Hem
  2. Frisör Gävle

Funky Hair & Barber

betyg4.8 Fantastiskt bra(803 betyg)
Ingenjörsgatan 3, 802 93, Gävle
NYHET! Nu har vi Barber behandlingar på Funky Hair. En barbershop är inte bara ett ställe att få en kvalificerad klippning eller rakning, det är lika mycket en mötesplats för alla typer av män, oavsett yrke och en plats där män kan vara män. På en barbershop kan man få behandlingar som inte går att få någon annanstans. Välkommen in och prata en stund om du vill veta mer! Vi har nyligen bytt onlinebokning till Bokadirekt. Här kan du läsa om hur du loggar in för första gången. Om du redan har ett konto på bokadirekt.se med samma e-postadress som i gamla onlinebokningen Om du redan har ett Bokadirekt-konto med samma e-postadress som den du tidigare använt i vår onlinebokning är du redan inloggad och kan se alla dina kommande bokningar. Med en annan e-postadress som i gamla onlinebokningen Om du redan har ett Bokadirekt-konto men använder en annan e-postadress än den som du tidigare använt i vår onlinebokning kommer du tyvärr inte kunna se dina kommande bokningar. De är inte borta, du kan bara inte se dem. Om du är ny på bokadirekt.se Om du saknar ett Bokadirekt-konto. Skapa en ny inloggning på Bokadirekt. Det är viktigt att du använder samma e-postadress som du tidigare använt i vår onlinebokning. Tyvärr kommer du inte kunna se dina historiska bokningar oavsett om du redan har ett Bokadirekt-konto eller ej. Vill du ha information om en historisk bokning är du varmt välkommen att ringa oss eller maila till någon av våra butiker Självklart kommer du kunna se alla dina framtida bokningar här på Bokadirekt! Du kan även boka på Bokadirekt appen! Vi ses!

Boka tjänst

Klipp Behandlingar

  • 30 minuters klipp
    30 minuter, Från 515 krMer info
  • Barnklippning (trainee)
    30 minuter, Från 400 krMer info
  • 45 minuters klipp
    45 minuter, Från 645 krMer info
  • Lugg Klippning
    15 minuter, 180-200 krMer info

Barber Behandlingar

  • Barber King Cut
    30 minuter, Från 515 krMer info
  • Barber NBS Skinfade
    30 minuter, Från 420 krMer info
  • Barber BMT Classic
    15 minuter, Från 310 krMer info
  • Barber BMT DeLuxe
    30 minuter, Från 515 krMer info
  • Barber NBS
    15 minuter, Från 310 krMer info
  • Barber Buzz Cut
    15 minuter, Från 300 krMer info
  • Barber Clean Shave
    30 minuter, Från 515 krMer info

Färg Behandlingar

  • Enbart toning/färg, långt hår
    105 - 120 min, Från 1 450 krMer info
  • Enbart toning/färg, kort hår
    75 - 90 min, Från 1 050 krMer info
  • Toning/färg inkl klipp långt hår
    135 - 150 min, Från 1 750 krMer info
  • Toning/Färg inkl klipp kort hår
    120 - 135 min, Från 1 575 krMer info
  • Slingor kort hår inkl. klippning
    150 - 180 min, Från 1 890 krMer info
  • Slingor långt hår inkl klippning
    180 - 210 min, Från 2 450 krMer info
  • Enbart Slingor, kort hår
    120 - 150 min, Från 1 620 krMer info
  • Enbart slingor, långt hår
    150 - 180 min, Från 2 050 krMer info
  • Avancerad färg/flera nyanser inkl. klipp kort hår
    150 - 180 min, Från 2 065 krMer info
  • Avancerad färg/flera nyanser inkl klipp långt hår
    195 - 225 min, Från 2 430 krMer info
  • Avancerad färg/Flera nyanser - kort hår
    105 - 135 min, Från 1 485 krMer info
  • Avancerad färg/flera nyanser - långt hår
    165 - 180 min, Från 2 230 krMer info

Permanent

  • Permanent Kort hår inkl klippning
    135 minuter, Från 1 734 krMer info
  • Permanent Långt hår inkl klippning
    135 - 165 min, Från 1 755 krMer info

Tilläggstjänster

  • Fusio Dose inpackning
    15 minuter, 150 krMer info

Styling

  • Quick styling
    15 minuter, 300 krMer info

Personal

noImage
Linda P
4.8
(91 betyg)
Frisör - Delägare Medlem i Intercoiffure Sverige & Svenska Frisörföretagarna
noImage
Michael
4.8
(318 betyg)
Frisör & Barberare
Medlem i Intercoiffure Sverige & Svenska Frisörföretagarna Måndag - Funky Hair Tisdag - Funkyman Onsdag - Funky Hair Torsdag - Funky Hair Fredag - Funky Hair Lördag - Funky Hair / Funkyman
noImage
Alisina (Elev)
4.6
(163 betyg)
Trainee
Alisina kör en drive november ut! 45 minuter klippning (dam) 550kr (640kr) Barnklippning 400kr (450kr) Välkommen att boka din tid!
noImage
Filippa
4.8
(19 betyg)
Trainee
Vi tycker det är viktigt att få vara ny i yrket och få möjlighet att utvecklas tillsammans med mer erfarna frisörer och barberare. Vi ser det som en självklarhet för branschen att säga JA till flera Trainees varje år och hos oss blir man direkt ”en i gänget” och vi ställer samma höga krav på en Trainee-behandling som vi gör på alla våra andra behandlingar men självklart behöver man guidning, vägledning & råd under sin elevtid. Det är så man lär sig bli en av de allra bästa. Så klart är det också viktigt att det får ta tid i början. Noggrannhet före hastighet!längre tid.
noImage
Pelle
4.7
(235 betyg)
Barberare, medlem i Svenska Frisörföretagarna
noImage
elina (Elev)
noImage
Masi (Elev)Trainee

Betyg och recensioner

4.8Fantastiskt bra
803 betyg
Petra E.
till Linda P
Många tips och duktig frisör på att fixa en snygg frilla! :)

Visa mer

Stefan S.
till Linda P
Grym service & trevligt bemötande, så supernöjd

Visa mer

Annica A.
till Alisina (Elev)
Superduktig och noggrann. Är jättenöjd med resultatet.

Visa mer

Kalle F.
till Alisina (Elev)
Helt underbart att bli klippt av Alisina, tog hand om mig bra

Visa mer

Om företaget

NYHET! Nu har vi även Barbershop på Funky Hair. Vi erbjuder förstklassiga behandlingar, rakning med kniv, varma omslag, skäggtrimning och klippning. Välkommen in och prata en stund om du vill veta mer! Vi har nyligen bytt onlinebokning till Bokadirekt. Här kan du läsa om hur du loggar in för första gången. Om du redan har ett konto på bokadirekt.se med samma e-postadress som i gamla onlinebokningen Om du redan har ett Bokadirekt-konto med samma e-postadress som den du tidigare använt i vår onlinebokning är du redan inloggad och kan se alla dina kommande bokningar. Med en annan e-postadress som i gamla onlinebokningen Om du redan har ett Bokadirekt-konto men använder en annan e-postadress än den som du tidigare använt i vår onlinebokning kommer du tyvärr inte kunna se dina kommande bokningar. De är inte borta, du kan bara inte se dem. Om du är ny på bokadirekt.se Om du saknar ett Bokadirekt-konto. Skapa en ny inloggning på Bokadirekt. Det är viktigt att du använder samma e-postadress som du tidigare använt i vår onlinebokning. Tyvärr kommer du inte kunna se dina historiska bokningar oavsett om du redan har ett Bokadirekt-konto eller ej. Vill du ha information om en historisk bokning är du varmt välkommen att ringa oss eller maila till någon av våra butiker Självklart kommer du kunna se alla dina framtida bokningar här på Bokadirekt! Du kan även boka på Bokadirekt appen! Vi ses!

Bilder

Detaljer och kontakt
    • Öppnar snart
    • Mån10:00 - 18:00
    • Tis10:00 - 18:00
    • Ons10:00 - 18:00
    • Tor10:00 - 18:00
    • Fre10:00 - 18:00
    • Lör10:00 - 14:00
    • SönStängd
  • 026-1224 XXVisa nummer

  • Ingenjörsgatan 3, 802 93, Gävle