Om du vill får du gärna beskriva KORT, i rutan för noteringar i bokningen, vad du söker behandling för.
Medicinsk laser eller Low Level Laser Therapy = LLLT är en behandlingsmetod där ett medicinskt problem bestrålas med en energimängd laserljus för att smärtlindra, reducera inflammation och påskynda läkning.
Man kan behandla: Inflammation, smärta och skador i rörelseapparatens muskler och leder. Artros, Reumatism, Ödem och svullnader, Dentala problem som tandköttsinflammation och smärta, svårläkta sår och hudproblem. Eller vid infertilitetsproblem.
Behandlingen gör inte ont, utan kan upplevas som behaglig och avslappnande. Men det kan hända att smärtan ökar 6-24 timmar efter en behandling. Detta beror på att laserljuset startar läkningsprocesser, speciellt om problemet är av kronisk karaktär. Dock är reaktionen ett tecken på att tillståndet håller på att avta.
Det har inte kommit in några rapporter om skador med laser, klass 3B. Jag använder mig av Irradias svensktillverkade och väl beprövade laserprober.
Jag samarbetar med Medicinskt laserforum.se där du kan läsa mer om vad laser kan hjälpa dig med. Där kan du kan också läsa min patientberättelse om lyckad laserbehandling på ett svårläkt sår.
Välkommen att prova Medicinsk laserterapi du också.
Jag vill gärna träffad dig åtminstone 2 ggr/vecka de 2 första veckorna för att sedan eventuellt glesa ut behandlingarna. Räkna med 60 minuters besök för det första besöket och därefter 45-60 minuters besök för resterande, beroende på hur mycket som ska behandlas.
Efter att ha jobbat med Medicinsk laser i några år, vet jag att kominationsbehandling med andra terapier kan vara gynnsamt. Tex att laserbehandla innan jag går över till reflexologi/zonterapi, eller att kombinera laserterapi med mjuk taktil massage/lymfmassage. Allt för att få ett bra och effektivt resultat för min klient.
Du betalar kontant, med swish, eller om du vill ha faktura.