HälsAnn

Stationsgatan 4 A, 574 31 Vetlanda
4.8

Presentkort

Presentkort / Värdekort

Ge bort egentid
BeloppValfritt
Köp nu

Alla tjänster

Akupressur

3

Akupressur - Extra

75 min
Enligt traditionell kinesisk medicin (TKM) beror sjukdom i kroppen på störningar i energiflödet, qi, eller obalans mellan Yin och Yang. Behandlingen innebär lugna tryck med fingertopparna på kroppens akupunkter, som akupunktur men utan nålar. Trycket på punkterna balanserar qi, och självläkning sker. Behandlingen brukar upplevas som mycket behaglig och avstressande. Du ligger på en behandlingsbänk med kläder på dig och eventuellt en filt över. Som akupressör sitter jag vid sidan om bänken och trycker på de punkter som ingår i en behandlingsplan vilken utgår från dina problem. Behandlingen avslutas med nackbehandling. Vid detta besök går vi igenom din situation utifrån traditionell kinesisk medicin med tung- och pulsdiagnostik samt frågeformulär i syfte att ge en så specifik behandling som möjligt utifrån dina besvär. Användningsområden: Akupressur kan ge hjälp och lindring vid t.ex. Allergi, astma och andningsproblem Eksem, klåda och hudproblem Huvudvärk, migrän och nackproblem Tinnitus, trötthet och yrsel Ögon, öron och halsproblem Muskelvärk, ryggsmärtor och ledproblem Olika tillstånd med smärta Stress, oro och nedstämdhet
Pris780 kr

Akupressur - Nackbehandling

25 min
En balanserande avkopplande nackbehandling. Nackbehandling innebär tryck på akupressurpunkter i området skulderblad, axlar, nacke och en balansering med punkter på huvud och ner på framsidan. Du ligger på en behandlingsbänk med kläderna på dig och eventuellt en filt över.
Pris380 kr

Akupressur

60 min
Enligt traditionell kinesisk medicin (TCM) beror sjukdom i kroppen på störningar i energiflödet, qi, eller obalans mellan Yin och Yang. Behandlingen innebär lugna tryck med fingertopparna på kroppens akupunkter, som akupunktur men utan nålar. Trycket på punkterna balanserar qi, och självläkning sker. Behandlingen brukar upplevas som mycket behaglig och avstressande. Du ligger på en behandlingsbrits med kläder på dig och eventuellt en filt över. Som akupressör sitter jag vid sidan om britsen och trycker på de punkter, som ingår i behandlingsplanen vilken utgår från dina problem. Behandlingen avslutas med nackbehandling. Användningsområden: Akupressur kan ge hjälp och lindring vid t.ex. Allergi, astma och andningsproblem Eksem, klåda och hudproblem Huvudvärk, migrän och nackproblem Tinnitus, trötthet och yrsel Ögon, öron och halsproblem Muskelvärk, ryggsmärtor och ledproblem Olika tillstånd med smärta Stress, oro och nedstämdhet.
Pris680 kr

Kurser/Workshops

8

Akupressur Introduktionskurs

480 min
Introduktionskurs i akupressur är en tvådagarskurs. Ingen erfarenhet av akupressur behövs. Du får lära dig en mycket avslappnande och välgörande nack- och axelbehandling och du lär dig även kortare behandlingar för vanligt förekommande besvär. De praktiska passen då du lär dig dessa behandlingar varvas med muntliga presentationer om traditionell kinesisk medicin. Du kommer att kunna ge dig själv och dina nära flera enkla och effektiva behandlingar. Kursmaterial ingår. Vi är tidigare akupressurlärare på Axelsons Institute och har lång erfarenhet av att lära ut akupressur. Fokus ligger på att du erhåller praktiskt guidning så att du känner dig säker på att genomföra en hel nack-axelbehandling. Kursen äger rum i Nässjö, nära tåg och bussar alternativt i centrala Göteborg. Lördag kl 9-17 Söndag kl 9-16 Den 8-9 nov i Nässjö. Den 6-7 dec i Göteborg. Du väljer antingen att delta i Nässjö eller Göteborg. OBS Även om det står 480 min vid bokning gäller din bokning för båda dagarna.
Pris3450 kr

Aromaterapi - workshop

120 min
Vad är Aromaterapi? Kortfattat: naturens goda i koncentrerad form. Efter en kort introduktion går vi igenom ett bassortiment av eteriska oljor. Hur dom kan användas och hur dom utvinns. Vi provar på att blanda olika oljor för olika användningsområden, exempelvis för massage, bad, diffuser inklusive en kort doftlära. Du kommer även att få göra en personlig blandning till hudvård såsom miscellärvatten, hand- eller ansiktskräm. Du får med dig ett bas-set av eteriska oljor hem och en beskrivning på olika användningsområden. När: Ons 1 oktober kl. 18-20. Ledare: Caroline Penot, Aromashopen OBS! Välj betala på plats vid bokningen.
Pris250 kr

Litoterapi - kristallhealing, Workshop

120 min
Litoterapi – Kristallhealing Har du alltid varit nyfiken på kristaller, stenar och de krafter dessa utstrålar? Då är det här en workshop för dig. Efter en kort introduktion väljer du ut kristaller/stenar till dig själv och vi går igenom vad de betyder och hur du kan använda dom. Till det kommer vi utföra en del praktiska övningar såsom massage, använda stenar vid meditation, juvelvatten, olika metoder för självhealing mm. Vi pratar även om de olika lärorna kring kristaller och stenar, olika sätt att rena dina stenar och fylla dom med energi och varför vissa stenar tilltalar oss mer än andra. Dina utvalda stenar/kristaller får du självklart ta med dig hem. Du kommer även få med dig en vägledning med vad vi gått igenom under kvällen. När: Onsdag 19 november kl. 18-20. Ledare: Caroline Penot, Aromashopen OBS! Välj betala på plats vid bokningen.
Pris250 kr

Läkeörter

120 min
Vi gör tillsammans teer, oljor, tinkturer som kan bli klara lagom till jul. Användningsområden är bl.a. massageoljor med olika egenskaper och i läkande salvor. Det är en fördel om du har kunskap om läkeörter sedan tidigare men inget måste. Materialpris tillkommer med ca 400 kr. Då ingår örter, olika oljor; vi använder ekologisk olivolja och solrosolja som bas, eteriska oljor och som bas i tinktur äppelcidervinäger och 2-3 bruna glasburkar att blanda i. Vill du göra mer så ta med ett par egna glasburkar i storlek som en liten honungs el syltburk, ca 2-3 dl. Ett kompendium finns att köpa för 250 kr. Välkomna till de läkande örternas värld! När: Ons 5 november kl 18.00-20.00 Ledare: Annika Asp och Anne Swahn, Salvia OBS! Välj betala på plats vid bokningen.
Pris250 kr

Akupressör Kurs steg 1

219 min
Detta är en kurs för dig som vill utbilda dig till Akupressör. Kursen äger rum under tre förlängda helger (fre-sön) under totalt tre månader. Att utbilda sig till akupressör innebär att vi behöver ses för ett praktiskt lärande men kursen innebär även att vi ses för teoretisk genomgång via digitala möten mellan de fysiska träffarna. Under kursen går vi igenom följande; • Traditionell Kinesisk Medicins bakgrund; TAO, Yin Yang, De 8 extraordinära meridianerna, meridianflöden, akupunkter • Japansk tryckteknik – balanserande fast tryck • Kroppens segment och akupunkter • Akupunkter som är effektiva för att lösa spänningstillstånd, både fysiska och emotionella, i kroppens muskulära segment. • För att ha en god förståelse för kroppens fysiologi och anatomi ingår basmedicin (del 1) som eleven läser på egen hand. • Etik och kundbemötande • Kundpraktik och hembehandlingar Praktik genomförs på skolans elevklinik under lärarledning. Syftet är att integrera innehållet i de teoretiska ämnena med praktiskt utövande. Eleven gör även behandlingar hemma som redovisas för läraren. Du lär dig QiGong för egen energibalansering och kan även leda egna grupper. Du lär dig egenvårdsmassage, ögonbehandling samt andningsövningar för egen del och/eller för gruppverksamhet. Kursmaterial är Sven Algotsons bok ”Akupressur för hälsa och läkedom”, vilken ingår i kursen. Vi är tidigare akupressurlärare på Axelsons Institute och har lång erfarenhet av att lära ut akupressur. Mål Målet är att du efter kursen kan behandla klienter med behandlingar som baserar sig på de 8 extraordinära meridianerna. Detta innebär att du kan behandla klienter med besvär såsom smärta, muskelspänningar, matsmältningsbesvär, nedstämdhet, stress mm. Syftet är att öka klientens välmående, avslappning, återhämtning, stresshantering, d.v.s. akupressurbehandlingar som balanserar klientens energirörelse. Därutöver kan du som akupressör ge tips om egenvårdspunkter till klienten. Målet är också att du erhåller praktiskt lärande i QiGong, egenvårdsmassage, ögonbehandling och andningsövningar för egen energibalansering och med möjlighet att leda egna grupper. Efter avslutad utbildning till Akupressör (steg 1) är det möjligt att läsa vidare och gå steg 2 för att bli Diplomerad Akupressör med inriktning stresshantering. Steg 2 består av 7 helger där vi lär oss de 12 organmeridianerna och de fem elementen. Därtill lär vi oss NADA öronakupressur. Plats: Centrala Göteborg Datum för fysiska träffar 2026: 13-15 mars, 17-19 april,8-10 maj. Fre kl. 13-18, Lör kl. 9-17, Sön kl. 9-16. Digital förträff 7 mars kl 10-12. Lärare: Anne Wilderoth och Sirkka Siren Nyman Kostnad är inkl. moms
Pris17950 kr

De gröna läkande örternas värld

120 min
Träffen innebär en presentation om grönkraften (den läkande kraften som finns i vår natur) och de vanligaste läkeörterna. Om läkeörternas funktioner för hud, mage etc. Vi går igenom verksamma ämnen och karaktär hos örterna, smakar på dem i form av teer, doftar på dem i olika eteriska oljor, känner på olika produkter. Vi berättar om skörd, beredning och tillverkning. Utifrån de örter vi gått igenom kan du göra dig en egen blandning att ta med hem och använda till exempelvis te. Det kommer även finnas kompendie att köpa samt ett urval av Salvias produkter att pröva på, som inspiration och försäljning. Detta tillfälle är en utmärkt grund inför workshopen den 5 november där vi mer praktiskt gör oljor, tinkturer och teer. När: Ons 15 oktober kl 18.00-20.00 Ledare: Annika Asp och Anne Swahn, Salvia OBS! Välj betala på plats vid bokningen.
Pris250 kr

Om lymfsystemet och vad du kan göra själv

120 min
Kvällen inleds med en föreläsning om vårat viktiga lymfsystem. Lymfsystemet som rensar ut slagg men där också vårat immunförsvar finns. Därefter gör vi en gemensam egenvårdsmassage följt av förevisning kring varje egenvårdsprodukt. Du får prova på koppning, vibbrationsplatta, IR-matta, olika massagepistoler och sist men inte minst olika kompressionsplagg från Solidea. Du får även smaka på utrensande drycker för lymfsystemet. När: Onsdag 10 september kl. 18-20. Ledare: Anne Wilderoth
Pris250 kr

Stresshantering genom mindfulness, Kurs

90 min
Kursstart torsdag 9 oktober 2025. Att öva mindfulness kan hjälpa dig på olika sätt. Vill du minska din stress eller kanske sova bättre, minska ångest och oro, göra det lättare att fokusera, återhämta dig snabbare, bättre balansera egna behov mot andras, minska negativa tankar, kunna möta motgångar. Här får du möjligheten att komma igång med regelbunden mindfulnessövning med både gruppträffar och din egna träning via E-kursövningar. Vi ses i grupp om max sju personer varje vecka, totalt sex träffar. I denna kurs utgår vi från "Mindfulness vid stress" vilket är en grund som passar de flesta oavsett om du tränat tidigare eller inte. Innehåll: Vid varje tillfälle har vi erfarenhetsutbyte, teori och praktisk övning. Vi kommer att gå igenom vad mindfulness innebär, vad forskningen säger, hur vi kan använda våra sinnen vid mindfulnessträning, attityderna i mindfulness – nyfikenhet, inte döma, inte sträva, tålamod, acceptans, tillit, släppa taget. Vid varje träff gör vi också en eller två övningar tillsammans. Samtidigt övar du 10 min meditationsövningar på egen hand med hjälp av en E-kurs du får tillgång till. Går att använda via mobiltel, dator eller surfplatta. Tider: Kursstart Torsdag 9 oktober 2025. Därefter varje vecka t.o.m. 13 november 2025. Totalt 6 ggr. Kl. 18.00-19.30 Kostnad: 1650 kr inkl. mindfulnessprogrammet "Mindfulness vid stress" från Mindfulnesscenter. Du har fortsatt tillgång till programmet och Du erhåller inloggning till programmet vid kursstart. Lärare: Anne WIlderoth, Mindfulnessinstruktör. Har flera års erfarenhet av att utbilda personal inom skola och vårdcentraler. Lokal: HälsAnn, Stationsgatan 4A, Vetlanda Kontakt tas med deltagare inför kursstart.
Pris1650 kr

Massagebehandlingar

25

Deep oscillation 30

30 min
DEEP OSCILLATION® är en unik behandlingsmetod som med hjälp av elektrostatiska fält åstadkommer vibrationer ner till 8 cm djup i vävnaden. Vibrationerna har en komprimerande och djupverkande effekt och når hud, bind- väv, muskler, blod- och lymfkärl. Kliniskt validerade effekter efter behandling med Deep Oscillation: • Antiinflammatoriskt effekt • Minskar ödem och svullnader • Reducering av fibros • Ökad rörlighet • Effektiv smärtlindring • Förbättrad och påskyndad återhämtning efter idrottsskador och träningsvärk • Påskyndar sårläkning • Minskad hudirritation 30 min behandling passar dig som endast vill att vi jobbar med ett mindre område, t.ex. dina armar eller dina ben osv. Hur går en behandling till? Under en behandling använder jag mig av vinylhandskar och stryker/masserar på din kropp. Behandlingen upplevs som väldigt avslappnande. Du kommer att känna sköna, milda vibrationer (oscillationer) djupt nere i vävnaden. Kan användas i ett tidigt behandlingsskede. OBS! För bästa effekt ska du vara torr på kroppen – alltså inte smörja in dig innan eller tvåla in dig med duscholja. Och glöm inte att dricka mycket före och efter behandling en. För vem är det bra för? Deep oscillation-behandlingen passar för alla, men ges inte vid pågående sjukdom eller om du har pacemaker eller något annat elektroniskt implantat!
Friskvård
Pris460 kr

Deep oscillation 60

60 min
DEEP OSCILLATION® är en unik behandlingsmetod som med hjälp av elektrostatiska fält åstadkommer vibrationer ner till 8 cm djup i vävnaden. Vibrationerna har en komprimerande och djupverkande effekt och når hud, bind- väv, muskler, blod- och lymfkärl. Kliniskt validerade effekter efter behandling med Deep Oscillation: • Antiinflammatoriskt effekt • Minskar ödem och svullnader • Reducering av fibros • Ökad rörlighet • Effektiv smärtlindring • Förbättrad och påskyndad återhämtning efter idrottsskador och träningsvärk • Påskyndar sårläkning • Minskad hudirritation Hur går en behandling till? Under en behandling använder jag mig av vinylhandskar och stryker/masserar på din kropp. Behandlingen upplevs som väldigt avslappnande. Du kommer att känna sköna, milda vibrationer (oscillationer) djupt nere i vävnaden. Kan användas i ett tidigt behandlingsskede. OBS! För bästa effekt ska du vara torr på kroppen – alltså inte smörja in dig innan eller tvåla in dig med duscholja. Och glöm inte att dricka mycket före och efter behandlingen. För vem är det bra för? Deep oscillation-behandlingen passar för alla, men ges inte vid pågående sjukdom eller om du har pacemaker eller något annat elektroniskt implantat! Behandlingen kan kombineras med klassisk massage. Då börjar vi med Deep oscillation.
Friskvård
Pris680 kr

Djuprengörande ansiktsmassage

25 min
En behandling för dig som önskar en avkopplande och uppfräschande stund för ansiktet. Rengöring, ansiktsmask, nack- och/eller skalpmassage, ansiktsmassage. Produkter från Rosenserien som passar alla hudtyper. Här följer en närmare beskrivning: Skonsam rengöringskräm. Djuprengörande mask med lera (rosa och betonitlera) som innehåller en mineralblandning som förbättrar hudens kondition, är avslappnande och mjukgörande. Under tiden masken ligger får du nacke och/eller skalpmassage. Därefter Ansiktsvatten som återställer hudens PH-värde och sluter porerna efter rengöring. Sedan en ansiktmassage med olja och ansiktskräm - Morotsolja som ger huden näring och en fräsch lyster. Fuktighetsbevarande och mjukgörande antirynkkräm. Har en utslätande funktion och är rik på antioxidanter och fettsyror.
Friskvård
Pris395 kr

Gravidmassage 60

60 min
Gravida är välkomna från graviditetsvecka 13. Du vilar magen behagligt på en skön gravidkudde. Massagen anpassas utifrån dina specifika behov. Kanske det handlar om värk i nacke, skuldror, rygg. Svullnader i armar och ben eller att du helt enkelt känner dig stressad och önskar en avkopplande stund.
Friskvård
Pris680 kr

Gravidmassage 75

75 min
Gravida är välkomna från graviditetsvecka 13. Du vilar magen behagligt på en skön gravidkudde. Massagen anpassas utifrån dina specifika behov. Kanske det handlar om värk i nacke, skuldror, rygg. Svullnader i armar och ben eller att du helt enkelt känner dig stressad och önskar en avkopplande stund.
Friskvård
Pris780 kr

Hot-stone

60 min
En otroligt avslappnande djup massage med varma lava stenar. I och med värmen lyckas man komma längre in i muskeln utan att känna den smärta en annars djupgående behandling kan medföra. Massagen främjar harmoni och ett positivt energiflöde, den ger ett meditativt tillstånd och en känsla av lugn. Stenarna som används är svart, släta basaltstenar. Massagen ökar blod och lymfcirkulationen samt stimulerar cellförnyelsen. Den är djupt avslappnande, stressminskande, renande och ger ny kraft och energi!
Friskvård
Pris700 kr

Kombinationsbehandling 2 tim

120 min
Här har du möjlighet att kombinera olika former av behandling. Klassisk behandlande massage, avslappnande massage, koppningsmassage, hot-stone massage, deep oscillation, akupressur och NADA öronfrön. Vi syr ihop behandlingen utifrån dina önskemål. Önskar du hot-stone med i behandlingen behöver du säga till i förväg så att stenarna är varma. Skriv bara ner det i anteckningsrutan vid din bokning. Det är även möjligt att kombinera med en djuprengörande ansiktsmassage. En extra kostnad tillkommer då på 20 kr. Önskar du deep oscillation börjar vi behandlingen med det eftersom huden ska vara torr. Observera att du inte smörjer in dig innan du kommer. Denna behandling på 2 tim ger dig möjligheten att verkligen koppla av och ta hand om dig.
Pris1160 kr

Koppningsmassage

30 min
Massagen innebär att jag drar silikonkoppor över huden. Med hjälp av kopporna skapas ett undertryck där syftet är att mjuka upp muskler och bindväv samt att öka lymfflöde och blodcirkulation. Det går också att låta koppan sitta fast en liten stund över besvärliga muskelknutor men syftet är inte att skapa blåmärken. Koppningsmassagen kompletteras med klassisk massage.
Friskvård
Pris460 kr

Lymfmassage /Deep Oscillation 75

75 min
Lymfmassage med Deep Oscillation. Du behöver vara torr på kroppen (ej insmord). Följande fysiologiska effekter är kliniskt validerade efter behandling med Deep Oscillation: • Antiinflammatoriskt effekt • Minskar ödem och svullnader • Reducering av fibros • Ökad rörlighet • Effektiv smärtlindring • Förbättrad och påskyndad återhämtning efter idrottsskador och träningsvärk • Påskyndar sårläkning • Minskad hudirritation Hur går en behandling till? Under en behandling använder jag mig av vinylhandskar och stryker/masserar på din kropp. Behandlingen upplevs som väldigt avslappnande. Du kommer att känna sköna, milda vibrationer (oscillationer) djupt nere i vävnaden. Kan användas i ett tidigt behandlingsskede. OBS! För bästa effekt ska du vara torr på kroppen – alltså inte smörja in dig innan eller tvåla in dig med duscholja. Och glöm inte att dricka mycket före och efter behandlingen. För vem är det bra för? Lymfmassage med deep oscillation passar för alla. Ges inte vid pågående sjukdom eller om du har pacemaker eller något annat elektroniskt implantat!
Friskvård
Pris875 kr

Lymfmassage 2 tim

120 min
Lymfsystemet är en viktig del av kroppens cirkulation. Det tillhör kroppens immunförsvar och fungerar både som avlopp och reningsverk. Det är ett eget system som går parallellt med venerna. Ett bra lymfflöde renar bindväven/fascian vilket ger starka smidiga muskler och en frisk kropp. Lymfsystemet stimuleras med djupandning och lätta tryck och strykningar i lymfflödets riktning. Detta är en mycket lugnande behandling, eftersom lymfsystemet fungerar bäst när man är avslappnad! Lymfmassagen genomförs på hela kroppen. Lymfmassagens uppgift är bl a att hjälpa till att ‘städa’ vår kropp genom att stimulera och öka hastigheten på lymfcirkulationen. Kroppen kan då lättare transportera bort överskottsvätska och slaggprodukter från vävnader och ut i blodomloppet igen för att de där ska renas och slutligen komma ut ur kroppen via våra kroppsvätskor. Om du vill kan jag komplettera lymfmassagen med lite lymfkoppningsmassage på områden där du har mer "stopp" för att lyfta bindväven och öka flödet i lymfsystemet. Detta rekommenderas tidigast vid andra behandlingstillfället så att du vet hur din kropp reagerar utan lymfkoppning som komplement. OBS att denna koppning eftersträvar att inte ge blåmärken. För dig som har: Svullnader, lymfödem, stela onda muskler, viktproblem, ärr, ofta sjuk, känner dig tung och trög mm. Alla mår bättre av ett väl fungerande lymfsystem! Du får även ett egenvårdsprogram att träna hemma för bästa resultat.
Pris1250 kr

Lymfmassage 70 + akupressur 20

90 min
En kombinationsbehandling som startar med 70 min lymfmassage följt av 20 min akupressur. Vi kommer överens om vilka akupressurpunkter du önskar. Kanske en lugnande nack/axel-balansering som ofta upplevs stressreducerande.
Friskvård
Pris975 kr

Lymfmassage 75

75 min
Lymfsystemet är en viktig del av kroppens cirkulation. Det tillhör kroppens immunförsvar och fungerar både som avlopp och reningsverk. Det är ett eget system som går parallellt med venerna. Ett bra lymfflöde renar bindväven/fascian vilket ger starka smidiga muskler och en frisk kropp. Lymfsystemet stimuleras med djupandning och lätta tryck och strykningar i lymfflödets riktning. Detta är en mycket lugnande behandling, eftersom lymfsystemet fungerar bäst när man är avslappnad! Lymfmassagen genomförs på hela kroppen. Lymfmassagens uppgift är bl a att hjälpa till att ‘städa’ vår kropp genom att stimulera och öka hastigheten på lymfcirkulationen. Kroppen kan då lättare transportera bort överskottsvätska och slaggprodukter från vävnader och ut i blodomloppet igen för att de där ska renas och slutligen komma ut ur kroppen via våra kroppsvätskor. För dig som har: Svullnader, lymfödem, stela onda muskler, viktproblem, ärr, ofta sjuk, känner dig tung och trög mm. Alla mår bättre av ett väl fungerande lymfsystem! Du får även ett egenvårdsprogram att träna hemma för bästa resultat. Vid 75 min lymfmassage hinner vi inte gå lika djupt som 90 min där vi kan komplettera med koppningsmassage och vibrationer vid behov.
Friskvård
Pris875 kr

Lymfmassage 75 + ansiktskur 25

100 min
En kombinationsbehandling där du först får en lymfmassage på 75 min följt av en 25 min härligt avkopplande och djuprengörande ansiktsmassage. Denna innebär rengöring, ansiktsmask, nack- och/eller skalpmassage, ansiktsmassage. Produkter från Rosenserien som passar alla hudtyper. Här följer en närmare beskrivning: Skonsam rengöringskräm. Djuprengörande mask med lera (rosa och betonitlera) som innehåller en mineralblandning som förbättrar hudens kondition, är avslappnande och mjukgörande. Under tiden masken ligger får du nacke och/eller skalpmassage. Därefter Ansiktsvatten som återställer hudens PH-värde och sluter porerna efter rengöring. Sedan en ansiktmassage med olja och ansiktskräm - Morotsolja som ger huden näring och en fräsch lyster. Fuktighetsbevarande och mjukgörande antirynkkräm. Har en utslätande funktion och är rik på antioxidanter och fettsyror. För dig som vill unna dig det lilla extra eller en perfekt present att ge bort!
Pris1140 kr

Lymfmassage 90

90 min
Lymfsystemet är en viktig del av kroppens cirkulation. Det tillhör kroppens immunförsvar och fungerar både som avlopp och reningsverk. Det är ett eget system som går parallellt med venerna. Ett bra lymfflöde renar bindväven/fascian vilket ger starka smidiga muskler och en frisk kropp. Lymfsystemet stimuleras med djupandning och lätta tryck och strykningar i lymfflödets riktning. Detta är en mycket lugnande behandling, eftersom lymfsystemet fungerar bäst när man är avslappnad! Lymfmassagen genomförs på hela kroppen. Lymfmassagens uppgift är bl a att hjälpa till att ‘städa’ vår kropp genom att stimulera och öka hastigheten på lymfcirkulationen. Kroppen kan då lättare transportera bort överskottsvätska och slaggprodukter från vävnader och ut i blodomloppet igen för att de där ska renas och slutligen komma ut ur kroppen via våra kroppsvätskor. Om du vill kan jag komplettera lymfmassagen med lymfkoppningsmassage på områden där du har mer "stopp" för att lyfta bindväven och öka flödet i lymfsystemet. Även massagepistol med vibrationer kan användas. Detta rekommenderas tidigast vid andra behandlingstillfället så att du vet hur din kropp reagerar först utan komplement. OBS att denna koppning eftersträvar att inte ge blåmärken. Det finns även Deep oscillation (djupgående vibrationer via elektrostatiskt fält) som komplement till vanlig lymfmassage. Önskar du detta bokar du lymfmassage/deep oscillation. För dig som har: Svullnader, lymfödem, stela onda muskler, viktproblem, ärr, ofta sjuk, känner dig tung och trög mm. Alla mår bättre av ett väl fungerande lymfsystem! Du får även ett egenvårdsprogram att träna hemma för bästa resultat.
Friskvård
Pris975 kr

Lymfmassage/Deep oscillation 90

90 min
Lymfmassage med Deep Oscillation. Vi börjar med Deep Oscillation. Du behöver vara torr på kroppen (ej insmord). Du väljer själv om du även vill ha "vanlig" lymfmassage med olja, den görs då i slutet av behandlingen. Följande fysiologiska effekter är kliniskt validerade efter behandling med Deep Oscillation: • Antiinflammatoriskt effekt • Minskar ödem och svullnader • Reducering av fibros • Ökad rörlighet • Effektiv smärtlindring • Förbättrad och påskyndad återhämtning efter idrottsskador och träningsvärk • Påskyndar sårläkning • Minskad hudirritation Hur går en behandling till? Under en behandling använder jag mig av vinylhandskar och stryker/masserar på din kropp. Behandlingen upplevs som väldigt avslappnande. Du kommer att känna sköna, milda vibrationer (oscillationer) djupt nere i vävnaden. Kan användas i ett tidigt behandlingsskede. OBS! För bästa effekt ska du vara torr på kroppen – alltså inte smörja in dig innan eller tvåla in dig med duscholja. Och glöm inte att dricka mycket före och efter behandlingen. För vem är det bra för? Lymfmassage med deep oscillation passar för alla. Ges inte vid pågående sjukdom eller om du har pacemaker eller något annat elektroniskt implantat!
Friskvård
Pris975 kr

Massage 30

30 min
Klassisk massage i 30 min där du väljer vilket område du vill vi ska fokusera på. Om du vill kan jag komplettera massagen med lite koppningsmassage för att lyfta bindväven och öka cirkulationen. Massage har en både rehabiliterande och förebyggande effekt. De positiva fysiska och mentala effekterna är många: - Gör spända muskler mjuka och elastiska - Ökar blodcirkulationen i musklerna - Ökar lymfcirkulationen - Stärker immunförsvaret - Har en avslappnande effekt på kroppen - Ger en djupare och lugnare andning - Påverkar kroppens inre organ på ett positivt sätt - Ger en ökad kroppskännedom - Motverkar ärrbildningar efter skador i muskelvävnad - Har god effekt på träningsvärk och ansträngda muskler i idrottssammanhang - Motverkar spänningar vid smärttillstånd - Motverkar stress - Har en lugnande effekt på nervsystemet - Ökar vår koncentrationsförmåga - Ökar kroppens allmänna välbefinnande
Friskvård
Pris460 kr

Massage 45

45 min
Klassisk massage i 45 min där du väljer vilket/vilka områden du vill vi ska fokusera på. Om du vill kan jag komplettera massagen med lite koppningsmassage på områden där du är lite mer spänd för att lyfta bindväven och öka cirkulationen. Det går även att kombinera med djupa vibrationer (Deep oscillation). Skriv då i anteckningsrutan att du önskar det. OBS att du inte ska smörja in dig med hudkräm innan behandling i så fall. Massage har en både rehabiliterande och förebyggande effekt. De positiva fysiska och mentala effekterna är många: - Gör spända muskler mjuka och elastiska - Ökar blodcirkulationen i musklerna - Ökar lymfcirkulationen - Stärker immunförsvaret - Har en avslappnande effekt på kroppen - Ger en djupare och lugnare andning - Påverkar kroppens inre organ på ett positivt sätt - Ger en ökad kroppskännedom - Motverkar ärrbildningar efter skador i muskelvävnad - Har god effekt på träningsvärk och ansträngda muskler i idrottssammanhang - Motverkar spänningar vid smärttillstånd - Motverkar stress - Har en lugnande effekt på nervsystemet - Ökar vår koncentrationsförmåga - Ökar kroppens allmänna välbefinnande
Friskvård
Pris580 kr

Massage 60

60 min
Klassisk massage i 60 min där du väljer vilka områden du vill att vi ska fokusera på. På 60 min har du möjlighet att välja helkroppsmassage. Om du vill kan jag komplettera massagen med lite koppningsmassage på områden där du är lite mer spänd för att lyfta bindväven och öka cirkulationen. Det går även att kombinera med djupa vibrationer (Deep oscillation). Skriv då i anteckningsrutan att du önskar det. OBS att du inte ska smörja in dig med hudkräm innan behandling i så fall. Massage har en både rehabiliterande och förebyggande effekt. De positiva fysiska och mentala effekterna är många: - Gör spända muskler mjuka och elastiska - Ökar blodcirkulationen i musklerna - Ökar lymfcirkulationen - Stärker immunförsvaret - Har en avslappnande effekt på kroppen - Ger en djupare och lugnare andning - Påverkar kroppens inre organ på ett positivt sätt - Ger en ökad kroppskännedom - Motverkar ärrbildningar efter skador i muskelvävnad - Har god effekt på träningsvärk och ansträngda muskler i idrottssammanhang - Motverkar spänningar vid smärttillstånd - Motverkar stress - Har en lugnande effekt på nervsystemet - Ökar vår koncentrationsförmåga - Ökar kroppens allmänna välbefinnande
Friskvård
Pris680 kr

Massage 75

75 min
Klassisk massage i 75 min där du väljer vilka områden du vill att vi ska fokusera på. På 75 min har du möjlighet att välja helkroppsmassage. Om du vill kan jag komplettera massagen med lite koppningsmassage på områden där du är lite mer spänd för att lyfta bindväven och öka cirkulationen. Det går även att kombinera med djupa vibrationer (Deep oscillation). Skriv då i anteckningsrutan att du önskar det. OBS att du inte ska smörja in dig med hudkräm innan behandling i så fall. Massage har en både rehabiliterande och förebyggande effekt. De positiva fysiska och mentala effekterna är många: - Gör spända muskler mjuka och elastiska - Ökar blodcirkulationen i musklerna - Ökar lymfcirkulationen - Stärker immunförsvaret - Har en avslappnande effekt på kroppen - Ger en djupare och lugnare andning - Påverkar kroppens inre organ på ett positivt sätt - Ger en ökad kroppskännedom - Motverkar ärrbildningar efter skador i muskelvävnad - Har god effekt på träningsvärk och ansträngda muskler i idrottssammanhang - Motverkar spänningar vid smärttillstånd - Motverkar stress - Har en lugnande effekt på nervsystemet - Ökar vår koncentrationsförmåga - Ökar kroppens allmänna välbefinnande
Friskvård
Pris780 kr

Massage 90

90 min
Klassisk massage i 90 min där du väljer vilka områden du vill att vi ska fokusera på. På 90 min har du möjlighet att välja helkroppsmassage. Om du vill kan jag komplettera massagen med lite koppningsmassage på områden där du är lite mer spänd för att lyfta bindväven och öka cirkulationen. Här finns utrymme för såväl behandlande massage som avkopplande. Det går även att kombinera med djupa vibrationer (Deep oscillation). Skriv då i anteckningsrutan att du önskar det. OBS att du inte ska smörja in dig med hudkräm innan behandling i så fall. Massage har en både rehabiliterande och förebyggande effekt. De positiva fysiska och mentala effekterna är många: - Gör spända muskler mjuka och elastiska - Ökar blodcirkulationen i musklerna - Ökar lymfcirkulationen - Stärker immunförsvaret - Har en avslappnande effekt på kroppen - Ger en djupare och lugnare andning - Påverkar kroppens inre organ på ett positivt sätt - Ger en ökad kroppskännedom - Motverkar ärrbildningar efter skador i muskelvävnad - Har god effekt på träningsvärk och ansträngda muskler i idrottssammanhang - Motverkar spänningar vid smärttillstånd - Motverkar stress - Har en lugnande effekt på nervsystemet - Ökar vår koncentrationsförmåga - Ökar kroppens allmänna välbefinnande
Friskvård
Pris880 kr

Massage rygg + akupressur nacke

45 min
Passar bra för dig som känner dig stel i rygg, axlar, nacke och samtidigt önskar en avkopplande avslutande behandling som ofta upplevs lugnande. Vi börjar med en klassisk massage på rygg, skulderblad, axlar och nacke. Sedan får du ligga på rygg och vi avslutar med en balanserande avkopplande akupressurbehandling nacke. Nackbehandlingen innebär tryck på akupressurpunkter i området skulderblad, axlar, nacke och en balansering med punkter på huvud och ner på framsidan av kroppen.
Friskvård
Pris550 kr

Massage rygg + ansiktskur

60 min
En kombinationsbehandling där du får möjlighet att mjuka upp dina stela ryggmuskler samtidigt som du får koppla av och njuta av en skön ansiktskur. Vi börjar med ca 30 min klassisk ryggmassage följt av ca 30 min avkopplande djuprengörande ansiktsmassage. Denna innebär rengöring, ansiktsmask, nack- och/eller skalpmassage, ansiktsmassage. Produkter från Rosenserien som passar alla hudtyper. Här följer en närmare beskrivning: Skonsam rengöringskräm. Djuprengörande mask med lera (rosa och betonitlera) som innehåller en mineralblandning som förbättrar hudens kondition, är avslappnande och mjukgörande. Under tiden masken ligger får du nacke och/eller skalpmassage. Därefter Ansiktsvatten som återställer hudens PH-värde och sluter porerna efter rengöring. Sedan en ansiktmassage med olja och ansiktskräm - Morotsolja som ger huden näring och en fräsch lyster. Fuktighetsbevarande och mjukgörande antirynkkräm. Har en utslätande funktion och är rik på antioxidanter och fettsyror. För dig som vill unna dig det lilla extra eller en perfekt present att ge bort!
Friskvård
Pris785 kr

Massage rygg + reiki

60 min
Passar bra för dig som känner dig stel i rygg, axlar, nacke och samtidigt önskar en självläkande lugnande behandling. Vi börjar med 30 min klassisk massage på rygg, skulderblad, axlar och nacke. Sedan får du ligga på rygg och vi avslutar med 30 min Reiki - en Japansk beröringsteknik som hjälper kroppen att aktivera sin egen läkande förmåga.
Pris680 kr

Regndroppsmassage

60 min
Regndroppsmassage är en avslappnande och väldoftande behandling på fötter och rygg med nio olika ekologiska, eteriska oljor som stödjer både rygghälsan och immunförsvaret. Eftersom dofterna når hjärnans känslocenter kan effekten bli att du även upplever en känslomässig balansering. På ryggen droppas oljorna som regndroppar och stryks ut med en teknik från Lakotaindianerna och Tibet. Uråldrig kunskap Regndroppstekniken är en syntes av - Lakota-indianernas fjäderlätta fingerrörelser på ryggen som stimulerar nervsystemet - Vitaflex, en fingervickningsteknik, som skickar pulser för att lösa upp blockeringar i kroppens elektriska system. Vita flex är en tretusen år gammal teknik från Tibet - Den uråldriga insmörjningen med ekologiska eteriska oljor, som är växternas skyddande och livgivande vätska, som ökar antioxidant-aktiviteten i hela kroppen, renar den från gifter, stödjer immunförsvaret och stärker ryggen. De väldoftande oljorna är också känslomässigt upplyftande. Jag använder terapeutiska oljor från Young Living vilka är ekologiska och varsamt framställda för att bevara läkeväxternas naturligt verksamma beståndsdelar.
Friskvård
Pris680 kr

Taktil massage

70 min
En mjukare massage som har till syfte att skapa lugn och ro i kroppen och minska stressnivån. Taktil massage som även kallas taktil behandling är en mjuk och stillsam massage med lätta strykningar på huden. Behandlingen skapar en känsla av lugn, ro och avslappning. Hormonet oxytocin frisätts som i sin tur sänker blodtryck, minskar stresshormoner och gör dig mer balanserad. Det i sin tur kan bidra till förbättrad sömnkvalitet, ett ökat immunförsvar och bättre funktion i mage och tarm. Behandlingen riktar sig till alla men framförallt till dig som upplever mycket stress och oro. Taktil massage kan även hjälpa dig som lider av smärtproblematik, t.ex. fibromyalgi. I metoden ingår att stryka och hålla. Du ligger inbäddad i handdukar och filtar. En kroppsdel i taget lyfts fram. Helkroppsbehandlingen består av rygg, nacke och skalp, ansikte, hand och arm, buk, fot och ben. Behandlingen utgår från individens behov och villkor.
Friskvård
Pris700 kr

Reiki

1

Reiki

60 min
OBS Fram till 30 april nyöppningserbjudande med 10 % rabatt! Reiki betyder universell livsenergi och är en Japansk beröringsteknik som hjälper kroppen att aktivera sin egen läkande förmåga. Reiki hjälper vid till exempel smärta, stress, ångest samt fysiska och mentala spänningar. Du ligger på behandlingsbänken påklädd med en filt eller handduk över dig. Jag håller med min händer över eller på din kropp i olika positioner. Reikibehandlingen upplevs ofta djupt avslappnande och med ett behagligt lugn. Jag utgår från Traditionell Japansk Reiki. Reiki är enligt Skatteverket godkänd som friskvård. OBS Fram till 30 april nyöppningserbjudande med 10 % rabatt! Du betalar alltså 612 kr för 60 min!
Friskvård
Pris680 kr

Skogsbad

1

Skogsbad

90 min
Skogsbad innebär att vi går en långsam, närvarande och kravlös promenad i naturen där vi med jämna mellanrum stannar upp för meditation och enkla närvaroövningar. Vi badar helt enkelt våra sinnen i skogsatmosfären vilket även kallas skogsbad. Att vara i naturen på detta sätt har visat sig minska stress, sänka blodtryck och stärka immunförsvaret. Vi går i huvudsak i tystnad. Ta med sittunderlag om du vill samt sköna kläder att gå i och bra promenadskor. Sträckan är ungefär 2,5 km. Du behöver ingen vana, vi går långsamt och gör flera stopp. Vi ses vid Vetlanda motionsspår precis bakom Njudungsgymnasiet. Parkering finns vid Norrgårdsskolan. Vid mycket dåligt väder ställs promenaden in. Betalning görs genom att betala på plats med bankkort eller om du väljer Klarna vid bokningen. Nästa tillfälle 25 september 2025 kl 16.30-18.00.
Friskvård
Pris95 kr

Specialerbjudande

3

November - Djup

45 min
Vi fokuserar på din rygg och nacke där behandlingen börjar med djupa vibrationer med hjälp av DOP-maskin (deep oscillation) på din rygg i ca 15 min. Därefter klassisk massage på rygg och nacke. Deep oscillation är en mjuk behandling som upplevs avkopplande. Här får du tillfälle att känna in deep oscillation-behandlingen tillsammans med en klassisk massage. Specialerbjudande innebär alltid reducerat pris.
Pris550 kr

December-ro

60 min
Akupresssurbehandling för bättre sömn. Du kan välja mellan "Svårigheter att somna", "Vaknar ofta under natten" eller "Drömstörd sömn. Vid akupressur ligger du på rygg med kläderna på. Jag trycker på ett antal akupunkter medan du vilar och kommer till ro. Att behandlingen görs på dagen har ändå effekt till natten. Specialerbjudande innebär alltid reducerat pris.
Pris630 kr

Okt - Rygg och skrubb

45 min
Vi börjar med att du får en skrubb på ryggen för att öka cirkulationen men också för att ta bort gamla hudceller vilket passar extra bra nu om du har solat i sommar. Skrubben innehåller naturliga ingredienser såsom saltkristaller, mandelskalspulver, bivax och sheasmör som gör din hud slät och mjuk. Därefter fortsätter vi med en rygg- och nackmassage för att mjuka upp dina muskler. Ordinarie pris för 45 min klassisk massage är 580 kr. Du betalar 550 kr inkluderat en ryggskrubb med naturliga ämnen utan mikroplaster och dylikt.
Friskvård
Pris550 kr

Yoga

1

Gravidyoga

75 min
Gravidyoga individuellt utifrån efterfrågan. Från graviditetsvecka 12 och framåt. Övningarna anpassas utifrån din förmåga. Yogan hjälper dig att finna ett inre lugn och tidigt få kontakt med det växande barnet inom dig. Gravidyoga ökar ditt välmående under graviditeten. De flesta upplever att ledvärk och ryggvärk lindras och att du sover bättre på natten. Yogalärare: Anne Wilderoth Lokal: HälsAnn, Stationsgatan 4A, Vetlanda. Kontakta mig för ett prova på pass.

Ärrvävnadsbehandling

2

Ärrvävnadsbehandling MSTR 30

30 min
MSTR (McLoughlin Scar Tissue Release)är en ärrvävnadsbehandling. Även om ett ärr inte orsakar obehag kan det skapa problem på andra ställen i kroppen än där ärret sitter. Det beror på att de hindrar blod- och lymfcirkulation. Behandlingen kan göra att; -Ärren blir slätare, mjukare och mer elastiska -Ärren syns inte lika tydligt -Smärta försvinner, rörligheten ökar -Känsel förbättras -Bättre cirkulation, svullnad försvinner -Muskelstyrkan ökar, klåda försvinner -Ökad energi, känslomässig balans och lugn. MSTR är en mjuk behandlingsmetod som inte gör ont. Med fingertopparna utförs små, specifika grepp över ärrvävnaden. Oftast behövs 1-3 behandlingar. Om det är stora ärr kan flera behandlingar behövas. Vid första besöket går vi igenom en ärrjournal varför du bokar 45 min besök. Om du har flera ärr och stora ärr bokar du också 45 min. I annat fall 30 min. Restriktioner -Minst 8 veckor ska ha gått efter operation och ärret ska vara helt läkt. -Utförs inte om du har ett kirurgiskt nät under ärret, exempelvis efter en bråckoperation -Utförs inte vid misstänkt cancer eller pågående cancerbehandling.
Pris460 kr

Ärrvävnadsbehandling MSTR 45

45 min
MSTR (McLoughlin Scar Tissue Release)är en ärrvävnadsbehandling. Även om ett ärr inte orsakar obehag kan det skapa problem på andra ställen i kroppen än där ärret sitter. Det beror på att de hindrar blod- och lymfcirkulation. Behandlingen kan göra att; -Ärren blir slätare, mjukare och mer elastiska -Ärren syns inte lika tydligt -Smärta försvinner, rörligheten ökar -Känsel förbättras -Bättre cirkulation, svullnad försvinner -Muskelstyrkan ökar, klåda försvinner -Ökad energi, känslomässig balans och lugn. MSTR är en mjuk behandlingsmetod som inte gör ont. Med fingertopparna utförs små, specifika grepp över ärrvävnaden. Oftast behövs 1-3 behandlingar. Om det är stora ärr kan flera behandlingar behövas. Vid första besöket går vi igenom en ärrjournal varför du bokar 45 min besök. Om du har flera ärr och stora ärr bokar du också 45 min. I annat fall 30 min. Restriktioner -Minst 8 veckor ska ha gått efter operation och ärret ska vara helt läkt. -Utförs inte om du har ett kirurgiskt nät under ärret, exempelvis efter en bråckoperation -Utförs inte vid misstänkt cancer eller pågående cancerbehandling.
Pris580 kr

Öronakupunktur

1

Öronakupunktur NADA + akupressurbehandling nacke

30 min
NADA-akupunktur (National Acupuncture Detoxification Assocation) är en standardiserad form av öronakupunktur. NADA används för behandling av oro, ångest, sömnstörning, depression och abstinens (tobak, alkohol, narkotika, socker...). Vid varje NADA-behandling ges samma fem punkter i båda öronen. Jag använder inte nålar utan plåster med nejlikefrön eller metallkula (guld). Efter att du fått plåstren får du ligga ner (med kläderna på) och och du får en akupressurbehandling nacke, vilken är balanserande och avkopplande. Nackbehandlingen innebär tryck på akupressurpunkter i området skulderblad, axlar, nacke och en balansering med punkter på huvud och ner på framsidan. Plåstren sitter kvar i ungefär en vecka och du kan stimulera dem själv genom att trycka på dem med jämna mellanrum.
Pris380 kr

Soundhealing

1

Soundhealing på ReMade

75 min
Det kommer att vara olika chakran i fokus på dessa pass. Vi börjar med att släppa på inre spänningar med shaking, följt av ett par yogaövningar. Därefter ligger du ner och tar emot vibrationer från gong, trumma, kristallskålar m.m. Vi avslutar med en meditation.
Friskvård
Pris160 kr

Utövare

4.8
517 betyg

Omdömen

4.8av5
5
(433)
4
(77)
3
(6)
2
(1)
1
(0)
Sida 1 av 1
Om företaget
Följ mig gärna på Facebook Hälsann och på Instagram Halsann för aktuella händelser.

Andra adresser  

Ordinarie öppettider

  • Måndag
    10:00 - 19:00
  • Tisdag
    10:00 - 20:00
  • Onsdag
    18:00 - 20:00
  • Torsdag
    13:00 - 18:00
  • Fredag
    09:00 - 15:00
  • Lördag
    Stängt
  • Söndag
    Stängt
  • Info om öppettider

    Sista lördagen i månaden öppet. Öppettiderna varierar något och även varannan onsdag är öppet. Hör gärna av dig för anpassad tid.

Kontakt

  • 073-816 93 XX

Adress