1. Massage hela Sverige

Hälsoverkstan Finnveden AB

Syrénstigen 9, 335 31 Gnosjö
Inga omdömen

Alla tjänster

Naturläkarbesök

7

Osteopatibehandling

60 min
Om bokningen krånglar, sms:a mig på 0703-143494. Osteopati i det kraniala fältet är en mycket mjuk men ytterst effektiv kroppsbehandling för att återställa funktionerna i kroppen. (Denna utbildning kan man endast gå efter avslutad eksamen i Osteopati, den heter egentligen Osteopathy in the cranial field och ges på Sutherlands cranial college i England, för min del har jag gått 9 år där). Exempel på problem som kan åtgärdas. När kroppen inte fungerar som den ska. Värk av olika slag från t ex Huvudvärk och ned till fötterna. Mag och tarmproblem. Hjärt o kärlproblem. njurar och urinvägsproblem. Långvariga besvär av olika slag. Trötthet. Problem med inre organ. Diffusa problem. När du inte har fått den hjälp på andra ställen som du önskar, kan jag oftast hjälpa dig.
Friskvård
Pris890 kr

Torrblodsanalys

60 min
Om bokningen krånglar, sms:a mig på 0703-143494. Ett väldigt litet stick i fingret, sedan kämmer jag ut en minidroppe blod som klickas ut på ett provglas och läggs i mikroskopet där det får torka några minuter. Därefter analyserar jag detta direkt på plats.Vi kallar detta för tolkning av olika fenomen vilka är kopplade till olika organ och olika kosttillskott eller homeopatmedel för en bättre hälsa. Detta ingår i första besöket, om tillståndet inte är av till exempel akut värkkaraktär, för då lägger jag hela tiden på behandling istället. Vi brukar komma överens. Torrblodsanalysen kompletterar jag gärna med en näringsscanning med bioresonans. Där ser vi även lagringsvärden, när man lägger ihop dessa värden får man en bra bild om vad som behöver göras.
Pris890 kr

Ny kund kort tid

60 min
Om något krånglar vid bokningen, sms:a mig på 0703-143494 Första besöket för kunder som bor nära, och man inte vet riktigt vad som ska göras utan bestämmer det efter samtalet vid besöket.
Pris890 kr

Bioresonansterapi

60 min
Om något krånglar vid bokningen, sms:a mig på 0703-143494 Bioresonance kan man använda för att hitta orsaken till dina problem. Bioresonans mäter exakt hur "ditt problem ser ut" och vad man kan göra åt det. Exempel, du har magkatarr och får inte ordning på detta. Jag får inte ställa några diagnoser men då går vi in direkt på din magsäck och mäter av dina värden och sedan kan vi skicka inte exakt de frekvenser som programmet anger för att du ska må bättre.
Pris890 kr

Horstmannbehandling

60 min
Om bokningen krånglar, skicka sms till mig på 0703-143494. En mjuk och rytmisk behandlingsform vars ursprung kommer från Australien. Jag håller på olika energipunkter samtidigt som jag varsamt mobiliserar axel och höftleder. Grundtanken är att gamla trauman och negativa upplevelser lagrats i kroppens cellminne och orsakat blockeringar från nacken och hela vägen ned i ryggen, axlar, armar, höfter ben knän och fötter. Det finns många olika typer av Horstmannbehandlingar men man börjar alltid med de grundläggande innan man ger djupare traumabehandlingar.
Pris890 kr

Första besöket

90 min
Om bokningen krånglar, skicka sms till mig på 0703-143494. Detta besöket är främst till för dem som åker långt men ändå vill komma på ett fysiskt besök, för att sedan kunna ta emot distansbehandlingar hemma och slippa åka många mil. (Naturläkare får enbart den kalla sig som är medlem i Svenska Naturläkarförbundet). Vid första besöket skapar man en helhetsbild av dina problem/besvär/symtom och vad man kan göra åt det. Vi börjar med att prata oss igenom hela kroppen, alla gamla skador, operationer, om man äter mediciner. Alla symtom man har från huvudet och ned till fötterna. Sedan om det är relevant tar man en torrblodsanalys, och gör en näringsscanning. Därefter gör man det som är bäst just då det kan vara Osteopatisk- eller Horstmannbehandling, Bioresonans- eller om man inte pratar för mycket initialt så kan man kanske hinna lite av varje men det måste bli bra för dig, så vi kan inte hacka sönder din tid. Vi vill ju båda ha resultat. Detta rekommenderar jag för personer som reser långt eller har svårigheter att ta sig hit. Vid olika analyser ska du inte äta eller fika på 2 timmar före besöket, det går utmärkt bra att dricka vatten. Vid första besöket på 80 minuter gör vi så många analyser/behandlingar som vi hinner med. Ha koll på vad som är viktigt för dig och vilka mediciner du äter. Spara tid genom att plocka av smycken innan du kommer hit. (Det går bra att ta med färdkost så du kan äta direkt efteråt om du vill).
Pris1 330 kr

Distansbehandling

60 min
Om något krånglar vid bokningen, skicka sms till mig på 0703-143494. Du behöver inte komma hit för att få terapi/justering av leder och vävnader, du stannar hemma eller är på jobbet. Vi börjar med ett samtal där vi bestämmer vad som ska göras, (allt kan inte göras på distans men det mesta). Jag behöver en bild på ditt ansikte=din energi ligger i bilden. Så namn födelsenummer de 6 första siffrorna, din adress och telefonnummer, en bild får du gärna skicka till mig innan på sms 0703-143494. Jag använder bilden både för att komma ihåg vem du är och för att lägga in i maskinen vid eventuell bioresonansbehandling. Under behandlingen lägger du dig helst bekvämt eller sätter dig avslappnat tillbaka och gör inget, försök inte hjälpa till om du känner någonting någonstans utan bara slappna av. Vila gärna efteråt också, för man kan bli trött. Om jag ska ge Bioresonans är det viktigt att du inte äter 2 timmar innan och att du vilar och tar det lugnt under tiden jag behandlar dig och gärna efter också. Efter en justering av dina leder/muskler så ska du inte utföra något tungt jobb samma dag och dagen efter så kroppen hinner vänja sig i sin nya ställning. (Tips; Du kan tänka på hur du står, går att alla rörelser ska röra sig runt en axel som går in mitt uppe på huvudet och landar i golvet mellan dina fötter, håller du kroppen där, belastas den mindre, då är du alltid i centrum av din egen kropp. Exempel: Inte stå lutad på ett ben eller böjd åt något håll. Inte sitta med benen i kors=då snedställs bäckenet och ländryggen=allt blir snett i hela kroppen. Inte upp båda benen åt ena hållet vid sittande, sitt inte vriden, inte ens med nacken= t. ex om man sitter rakt fram, men har Datorn/TV vid sidan så man sitter vriden när man tittar på den). Ha inte fötterna högre än rumpan när du sitter=då tappar du kurvan i ländryggen och diskarna trycks ihop och belastningen hamnar på svanskotor, korskotor och ländkotor, istället för på de tre stöd man ska sitta på vilka är, svanskotorna och sittbensknölarna, en under varje skinka du känner dem om du stoppar händerna under skinkorna. Ju mer rädd du är om din kropp både efter en fysisk behandling men även så mycket du kan i vardagen, desto bättre blir resultatet och dina besvär kan minska markant bara av detta.
Pris890 kr

Personal

Omdömen

Inte tillräckligt med recensioner än

Om företaget
Till mig kommer folk med besvär av alla typer. Dock undantages det som Hälso- och sjukvårdslagen förbjuder samt barn under 8 år.

Ordinarie öppettider

  • Måndag
    Stängt
  • Tisdag
    10:00 - 17:30
  • Onsdag
    10:00 - 17:30
  • Torsdag
    10:00 - 17:30
  • Fredag
    10:00 - 15:00
  • Lördag
    Stängt
  • Söndag
    Stängt
  • Info om öppettider

    Öppettiderna kan variera något beroende på, utbildningar och liknande, men du ser på bokningssidan vad som finns. Hittar du ingen tid som passar dig så hör av dig till mig via sms på 0703-143494//Mary-Ann P

Kontakt

  • +467031434XX

Adress