Microtox är en hudbehandling där små nålar försiktigt arbetar in en specialkombination i det yttersta hudlagret. Blandningen består av hyaluronsyra, muskelavslappnande ämnen och en näringsrik vitamin-cocktail. Tillsammans hjälper de till att förbättra hudens struktur, återfukta på djupet och ge både ökad spänst och lyster.
Behandlingen passar de flesta hudtyper, men är särskilt effektiv för dig som har rosacea, lätt blir röd i huden, upplever ökad talg- eller svettproduktion, har förstorade porer eller ojämn hudstruktur.
Resultaten blir en mer jämn, slät och fast hud med förbättrad fuktbalans, mindre porer, dämpad rodnad och reducerade fina linjer. Samtidigt balanseras talgproduktionen vilket gör huden mindre blank.
För bästa effekt rekommenderas en kur på 2–3 behandlingar
Inför din behandling:
-Undvik aktiva hudvårdsprodukter som AHA-syror, retinol eller C-vitamin minst 24–48 timmar innan din behandling.
-Kom gärna med ren hud, utan smink eller andra produkter i ansiktet.
Ej lämpligt för personer med:
- Pågående infektion i huden
- Graviditet/amning
-Konsultation minst 48h innan bokad behandling krävs.