1. Massage hela Sverige

JJholistic- Jenni Jansson

Fimta Snickarbacken, 641 62 Valla
4.8

Alla tjänster

Koppning

1

Koppning

30 min
Jag värmer upp din kropp med massage på problemområdet och jobbar med vakumkopporna på dig. Jag gör torrkoppning, glidkoppning och klickkoppning.
Pris290 kr

Sensing Terapi

3

Sensing Terapi

60 min
Sensing Terapi är en behandlingsmetod som utgår från din fascia och ditt nervsystems förmåga att komma tillbaka till balans genom olika mjuka och kraftfulla tekniker. I fascian blir det lätt trassel och stagnation som orsakar spänningar och smärta. Jag återställer flödet i din kropp genom olika mjuka manuella manövrar och tekniker på din kropps villkor. Sensing betyder att göra på din kropps villkor och Terapi betyder på traven. Mitt mål är att du ska få en mer fungerande kropp och må så bra som möjligt. Sensing Terapi handlar inte om att korrigera utan om återkoppling och att flödet får komma tillbaka i kroppen. Trygghet och närvaro är nyckeln till läkning. Behandlingen utförs på bänk och golv med kläderna på. Jag använder mig av Fasciella manövrar, tryck och torque (vridning). Drick gärna lite extra vatten innan då din fascia kan vara törstig.
Pris650 kr

Sensing Terapi+ Orientalisk Ansiktslyftsmassage

90 min
Här får du 60 minuters Sensing Terapi och 30 minuters Orientalisk Ansiktslyftsmassage. Sensing Terapi är en behandlingsmetod som utgår från din fascia och ditt nervsystems förmåga att komma tillbaka till balans genom olika mjuka och kraftfulla tekniker. I fascian blir det lätt trassel och stagnation som orsakar spänningar och smärta. Jag återställer flödet i din kropp genom olika mjuka manuella manövrar och tekniker på din kropps villkor. Sensing betyder att göra på din kropps villkor och Terapi betyder på traven. Mitt mål är att du ska få en mer fungerande kropp och må så bra som möjligt. Sensing Terapi handlar inte om att korrigera utan om återkoppling och att flödet får komma tillbaka i kroppen. Trygghet och närvaro är nyckeln till läkning. Behandlingen utförs på bänk och golv med kläderna på. Jag använder mig av Fasciella manövrar, tryck och torque (vridning). Ansiktsmassagen sätter i gång cirkulationen i ansiktet, avlägsnar lymfa och minskar på svullnad. Samtidigt som den är väldigt avslappnande. Drick gärna lite extra vatten innan då din fascia kan vara törstig.
Pris900 kr

Sensing Terapi 3x 60 minuter

60 min
Sensing Terapi är en behandlingsmetod som utgår från din fascia och ditt nervsystems förmåga att komma tillbaka till balans genom olika mjuka och kraftfulla tekniker och manövrar. Sensing Terapi handlar inte om att korrigera utan om återkoppling och att flödet får komma tillbaka i kroppen. Trygghet och närvaro är nyckeln till läkning. Behandlingen utförs på bänk och golv med kläderna på. Jag använder mig av Fasciella manövrar, tryck och torque (vridning). I denna tjänst köper du 3 st 60min Sensing Terapi behandling och tjänar 200 kr. Drick gärna lite extra vatten innan då din fascia kan vara törstig.
Pris1 750 kr

Svensk Klassisk Massage

3

Klassisk Massage

60 min
Svensk klassisk massage är en manuell behandling av muskler och mjukdelar. Behandlingen syftar till att minska muskelspänningar, öka blod-och lymfcirkulationen, lindra smärta och stelhet, främja avslappning och återhämtning. Jag anpassar massagen efter dina behov. Du kanske har ett problemområde som du vill att jag lägger extra fokus och arbetar mer djupgående på eller du kanske bara vill ha en avslappnad stund.
Pris595 kr

Klassisk massage och Orientaliskt Ansiktsmassage

90 min
I denna behandling får du 60 minuters massage efter dina behov och önskemål. Avslutningsvis får du 30 minuters Orientalisk ansiktslyfts massage. Den sätter igång cirkulation och lymfflöde i ansiktet och minskar på svullnad.
Pris850 kr

Klassisk Massage 3x60 minuter

60 min
Svensk klassisk massage är en manuell behandling av muskler och mjukdelar. Behandlingen syftar till att minska muskelspänningar, öka blod-och lymfcirkulationen, lindra smärta och stelhet, främja avslappning och återhämtning. Jag anpassar massagen efter dina behov. Du kanske har ett problemområde som du vill att jag lägger extra fokus och arbetar mer djupgående på eller du kanske bara vill ha en avslappnad stund. I denna behandling köper du 3 st 60 minuters behandlingar och sparar 200 kr.
Pris1 585 kr

Näringsmätning

1

Näringsmätning

60 min
Jag gör näringsmätning med Bioresonans. Mätningen läser av dina nivåer inne i cellen. Det är en energiimpuls som går till cellen och cellen svarar med en frekvens. Jag mäter 33 olika näringsämnen, vitaminer, mineraler, fetter och tungmetaller. Svaret på mätningen är klart efter några minuter. Därefter går vi igenom dina resultat och du får rekommendationer vad du behöver stödja din kropp med för att du ska må så bra som möjligt.
Pris750 kr

Orientalisk ansiktslyftsmassage med skalp och nackmassage

1

Orientalisk ansiktslyftsmassage, skalp och nackmassage

45 min
I denna tjänst får du en avslappnande stund för ditt ansikte, skalpen och nacken. Jag börjar med en rengöring för ditt ansikte med en ekologisk rengöringsolja sedan utför jag flera olika massagetekniker i ansiktet där jag både masserar, trycker och gör lättare lyft i bindväven i ansiktet. Massagen ökar blodcirkulationen i ansiktet, vilket ger mer lyster i huden och en friskare färg. Det ger också mindre svullnad genom att jag stimulerar lymfsystemet och minskar vätskeansamlingar. Den minskar på spänningar i ansiktet och är stress reducerande. Jag masserar också skalpen, nacken och dekolletaget. Jag varvar också lättare lymfdränage för halsen. Avslutningsvis får du en återfuktande ekologisk ansiktskräm.
Pris500 kr

Personal

4.8
15 betyg

Omdömen

4.8av5
5
(12)
4
(3)
3
(0)
2
(0)
1
(0)
Sida 1 av 1
Om företaget
Varmt välkomna till mig Jenni Jansson, JJholistic. Jag brinner för hälsa och strävar hela tiden att må så bra som möjligt i min kropp och jag har ett stort intresse av att hjälpa andra. Jag tar emot klienter i mitt hem utanför Valla, Katrineholm. Jag är Certifierad Massör, Sensing Terapeut(under utbildning) Hälso-och Livsstilsterapeut, Fasteterapeut och jag gör också Näringsmätningar med Bioresonans. Jag utför Svensk Klassisk Massage. Jag jobbar efter dina behov, specifikt på ett problemområde eller om du bara vill ha en lugn och avstressande stund. Jag kommer gärna ut till företag och ger massage. Jag är utbildad massör men har inte masserat på ett tag därför väljer jag att utföra elevbehandlingar i början till reducerat pris. I Sensing Terapi jobbar jag med din fascia och ditt nervsystems förmåga att komma i balans. I fascian blir det lätt trassel och stagnation som orsakar spänningar och smärta. Jag återställer flödet i din kropp genom olika mjuka manuella manövrar och tekniker på din kropps villkor. Denna behandling görs på bänk med kläderna på. Sensing betyder att göra på din kropps villkor och Terapi betyder på traven. Mitt mål är att du ska få en mer fungerande kropp och må så bra som möjligt. Drick gärna lite extra vatten innan du kommer då din fascia är törstig. Denna utbildning är jag inte examinerad i ännu men behöver olika kroppar att öva på. Även denna tjänst utför jag som elevbehandling och till reducerat pris. Hund och katt finns i hemmet men ej i behandlingsrummet. Är du intresserad av coachning inom fasta, jag är certifierad av Sanna Ehdin. Jag coachar också inom Hälsa och livsstil. Hör av dig till mig. Välkommen!

Ordinarie öppettider

  • Måndag
    14:00 - 17:00
  • Tisdag
    14:00 - 18:00
  • Onsdag
    14:00 - 17:30
  • Torsdag
    14:00 - 17:30
  • Fredag
    14:00 - 18:00
  • Lördag
    Stängt
  • Söndag
    16:00 - 17:00
  • Info om öppettider

    Om du inte hittar en tid som passar dig, hör av dig på 0730-565755 så löser vi det.

Kontakt

  • +467305657XX

Adress