1. Hundfrisör Umeå

Marris Hundar AB

Stöcksjö Svartnäsväg 15, 905 80 Umeå
4.9

Alla tjänster

Klippning

5

Klippning 0 - 5 kg

150 min
Jag använder både maskin & sax för att uppnå bästa resultat. Vid klippning ingår alltid ett djuprengörande bad med rätt produkter för din hund. Därefter fönas och klipps hunden efter dina önskemål. Kloklippning ingår om hunden är bekväm med hanteringen. OBS! Betala ej före besöket, allt är frånpriser. Läs även Inför besöket, som finns under: Om företaget.
Från 950 kr

Klippning 5 - 10 kg

150 min
Jag använder både maskin och sax för att uppnå bästa resultat. Vid klippning ingår alltid ett djuprengörande bad med rätt produkter för din hund. Därefter fönas och klipps hunden efter dina önskemål. Kloklippning ingår om hunden är bekväm med hanteringen. OBS! Betala ej före besöket, allt är frånpriser. Läs även Inför besöket, som finns under; Om företaget
Från 1 050 kr

Klippning 10 - 20 kg

180 min
Jag använder både maskin & sax för att uppnå bästa resultat. Vid klippning ingår alltid ett djuprengörande bad med rätt produkter för din hund. Därefter fönas och klipps hunden efter dina önskemål. Kloklippning ingår om hunden är bekväm med hanteringen. OBS! Betala ej före besöket, allt är frånpriser. Läs även Inför besöket, som finns under; Om företaget.
Från 1 150 kr

Klippning 20 - 30 kg

180 min
Jag använder både maskin & sax för att uppnå bästa resultat. Vid klippning ingår alltid ett djuprengörande bad med rätt produkter för din hund. Därefter fönas och klipps hunden efter dina önskemål. Kloklippning ingår om hunden är bekväm med hanteringen. OBS! Betala ej före besöket, allt är frånpriser. Läs även Inför besöket, som finns under; Om företaget.
Från 1 350 kr

Klippning 30 - 40 kg

180 min
Jag använder både maskin & sax för att uppnå bästa resultat. Vid klippning ingår alltid ett djuprengörande bad med rätt produkter för din hund. Därefter fönas och klipps hunden efter dina önskemål. Kloklippning ingår om hunden är bekväm med hanteringen. OBS! Betala ej före besöket, allt är frånpriser. Tyvärr kan jag ej ta hundar över 40 kg. Läs även Inför besöket, som finns under; Om företaget.
Från 1 450 kr

Urfällning

5

Urfällning 0 - 5 kg

120 min
Hunden tvättas först med ett speciellt schampo och balsam som underlättar fällning, återfuktar och ger pälsen en fin lyster. Skonsamt för både hud och päls. Därefter fönas, borstas och kammas hunden för att lossa så mycket underull som möjligt. Lättare puts och tassfix ingår. Kloklippning ingår om hunden är bekväm med hanteringen. OBS! Betala ej före besöket, allt är frånpriser. Läs även Inför besöket, som finns under; Om företaget.
Från 900 kr

Urfällning 5 - 10 kg

120 min
Hunden tvättas först med ett speciellt schampo och balsam som underlättar fällning, återfuktar och ger pälsen en fin lyster. Skonsamt för både hud och päls. Därefter fönas, borstas och kammas hunden för att lossa så mycket underull som möjligt. Lättare puts och tassfix ingår. Kloklippning ingår om hunden är bekväm med hanteringen. OBS! Betala ej före besöket, allt är frånpriser. Läs även Inför besöket, som finns under; Om företaget.
Från 1 000 kr

Urfällning 10 -20 kg

180 min
Hunden tvättas först med ett speciellt schampo och balsam som underlättar fällning, återfuktar och ger pälsen en fin lyster. Skonsamt för både hud och päls. Därefter fönas, borstas och kammas hunden för att lossa så mycket underull som möjligt. Lättare puts och tassfix ingår. Kloklipp ingår om hunden är bekväm med hanteringen. OBS! Betala ej före besöket, allt är frånpriser. Läs även Inför besöket, som finns under; Om företaget.
Från 1 100 kr

Urfällning 20 - 30 kg

180 min
Hunden tvättas först med ett speciellt schampo och balsam som underlättar fällning, återfuktar och ger pälsen en fin lyster. Skonsamt för både hud och päls. Därefter fönas, borstas och kammas hunden för att lossa så mycket underull som möjligt. Lättare puts och tassfix ingår. Kloklippning ingår om hunden är bekväm med hanteringen. OBS! Betala ej före besöket, allt är frånpriser Läs även Inför besöket, som finns under; Om företaget.
Från 1 200 kr

Urfällning 30 - 40 kg

180 min
Hunden tvättas först med ett speciellt schampo och balsam, som underlättar fällning, återfuktar och ger pälsen en fin lyster. Skonsamt för både hud och päls. Därefter fönas, borstas och kammas hunden för att lossa så mycket underull som möjligt. Lättare puts och tassfix ingår. Kloklipp ingår om hunden är bekväm med hanteringen. OBS! Betala ej före besöket, allt är frånpriser. Tyvärr kan jag ej ta hundar över 40 kg. Läs även Inför besöket, som finns under; Om företaget.
Från 1 300 kr

Bad

2

Bad 0 - 10 kg

90 min
Hunden badas med ett djuprengörande schampo och pälsen återfuktas med ett milt balsam som ger en fin lyster. Därefter fönas och borstas hunden torr. Kloklippning ingår om hunden är bekväm med hanteringen. Bad gäller ej dubbelpälsade hundar, välj Urfällning istället. OBS! Betala ej före besöket, allt är frånpriser. Läs även Inför besöket, som finns under; Om företaget.
Från 650 kr

Bad 10 - 40 kg

90 min
Hunden badas med ett djuprengörande schampo och pälsen återfuktar med ett milt balsam, som ger en fin lyster. Därefter borstas och fönas hunden torr. Kloklippning ingår om hunden är bekväm med hanteringen. Bad gäller ej dubbelpälsade hundar, välj Urfällning istället. OBS! Betala ej före besöket, allt är frånpriser. Tyvärr kan jag ej ta hundar över 40 kg. Läs även Inför besöket, som finns under; Om företaget.
Från 750 kr

Personal

4.9
41 betyg

Omdömen

4.9av5
5
(37)
4
(3)
3
(1)
2
(0)
1
(0)
Sida 1 av 1
Om företaget
Välkommen till Marris Hundar! Jag heter Marjaana och älskar hundar. Min sambo och jag har två, Ellie och Tibbs. Vi bor i Stöcksjö, där dubbelgaraget byggts om till min salong. Juli -24 tog jag min examen på Hundens Hus i Stockholm och har sedan dess jobbat som hundfrisör. För mig är det viktigt att erbjuda en lugn och stressfri miljö, där jag anpassar varje behandling efter just din hunds behov. OBS! Jag gör bara vardagsklippningar, dvs inga klipp eller trimningar inför Utställning. Viktigt inför besöket: *Hunden ska vara frisk med gott allmäntillstånd och inte ha någon ohyra eller smittsam sjukdom *Hunden ska vara rastad, men inte trött *Säg till vid lämning om det är något som jag behöver veta *Jag tar inte emot löptikar, då de ofta blir känsliga för hantering. Boka efter löpet istället *Hunden ska vara försäkrad *Jag förbehåller mig rätten att avbryta om din hund är för rädd, stressad och inte klarar av hanteringen *Avboka senast 24 timmar före bokningen *Kom i tid, försenade lämningar/hämtningar kan debiteras *Småfix till återkommande kunder finns, bokas via sms/mail *Introduktion för valpen, 12 v - 5 mån finns, hör av dig för mer info *Har du frågor eller önskemål, hör av dig. Här nedan ser du vilka utbildningar/föreläsningar jag gått: York Masterclass, Hundmodeladet/Daria Stern -24 Pomeranian Masterclass, Hundmodelandet/Daria Stern -24 Asian & Teddycut, Sveriges Hundfrisörer/Olga Zabelinskaya -24 Asian Fusion Masterclass, Hundens Hus/Hundmodelandet -24 Hundfrisörsutbildning med trimmodul, Hundens Hus -24 Smärta och rörelseanalys, Hundens Hus/Caroline Alupo -24 Pälsvårdskurs, Petra Jongen -23 PTSD och traumabearbetninng hos hund, Caroline Alupo -23 Separationsproblematik, Caroline Alupo -22 Blygerhundar med hundtricksperspektiv, Jessica Mann -22 Valpens träning & inlärning, Jessica Mann -22 Reaktiva hundmöten, Caroline Alupo -22 Blygerhundar, Jessica Mann -22, samt -23 Snälla händer, Hundens Hus/Eva Bertilsson -22 BAT, behavior adjustment training, Hundens Hus/Jenny Avander -21 Hundskötarutbildning, Sunderby Folkhögskola -20

instagramInstagram@marrishundar

Sötnosen Putte❤️ har varit här och fått en uppdaterad frilla. 
Jisses, vilka ögon denna charmör har! 😍

#hundfrisörumeå #hundfrisörstöcksjö 
#hundfrisör #hundtrim #Sverigeshundfrisörer
Fina lilla Ronja❤️ så glad och härlig tjej! 
Den svansen hade några extra bpm; den slog i takt med en snabb technolåt, lite mer när det dök upp en köttbulle såklart!😂

#hundfrisörumeå #hundfrisörstöcksjö 
#hundfrisör #hundtrim #Sverigeshundfrisörer
Hej hopp!
Är tillbaka på plats i salongen efter en härlig semester, hoppas att ni också fått njuta av en varm och skön sommar ☀️🌸🌻
Bilder på en äldre gentleman, som var hos mig innan jag gick på semester;
Fina Olle Svensson ❤️ som i dagarna fyller hela 15 år! Hipp - hipp - Hurraa!!🤗

#hundfrisörumeå #hundfrisörstöcksjö 
#hundfrisör #hundtrim #Sverigeshundfrisörer
Önskar Glad sommar med denna lilla ljuvliga sommarblomma; Saga❤️🌸 Hon springer till salongen och vill snabbt in!

Hon är allt ett riktigt litet kvicksilver; vet ingen så snabb som hon. Jag har inte en chans när jag ska fota henne.
Tur att lillmatte hjälper mig😅 

Saga är en så snäll och gosig tjej. Det blir mycket pussar och kramar; 
Och vem vill inte ha det av en så söt tjej!😍

#hundfrisörumeå #hundfrisörstöcksjö 
#hundfrisör #hundtrim #Sverigeshundfrisörer
Söta lilla Bonnie❤️ så mjuk och försiktig 🥰 
Den här gången en längre frisyr och hon passar ju perfekt i det också!

Bonnie är ett riktigt charmtroll som man har svårt att få nog av🥰 
Svår att motstå när hon kikar på en sådär ”under lugg”

#hundfrisörumeå #hundfrisörstöcksjö
#hundfrisör #hundtrim#Sverigeshundfrisörer
Fina härliga Hiro❤️ har varit här o jisses, vilken tuffing han är!
Klarade av att strömmen gick (det blev helmörkt) åskan mullrade och blixten slog ner alldeles i närheten😅

Hiro tänkte nog mest på köttbullar och gurka och han gör ju precis som man bör; 
- Äter helt enligt tallriksmodellen, mest gurka!😂 Vilken sötnos!

#hundfrisörumeå #hundfrisörstöcksjö 
#hundfrisör #hundtrim #Sverigeshundfrisörer
Söta lilla Saga❤️ 1 år, gör sin debut på salongen, så jätteduktig tjej✨
Hon har mycket spring i bena och gillar att busa🥰

Jisses, vilka vackra ögon hon har, gullfia!

#hundfrisörumeå #hundfrisörstöcksjö 
#hundfrisör #hundtrim #Sverigeshundfrisörer
Sötaste lilla Pelle❤️ har varit här för att få en kortare beachfrilla🏝️☀️😎
Han är deltidsspanjor och har nu stuckit till playan för att surfa på vågorna. 

Är det någon som kan sparka sig torr så är det Pelle, han talar även om för mig när han vill ha fler köttbullar; -voff! 😂
Vilken sötnos, en riktig goding!🥰

#hundfrisörumeå #hundfrisörstöcksjö
#hundfrisör #hundtrim#Sverigeshundfrisörer
Fina Francie❤️ har varit här och fått sig en kortare sommarfrilla✨
Hon är så mjuk och fin i sitt sätt, så lätt att tycka om.

Först lite tveksam om hon ville gå upp på bordet, funderade lite och sedan… 
låg hon o chillade som om hon inte gjort annat.

Francie har ett alldeles eget sätt att torka sig efter badet😂 
Vilken härlig tjej!

#hundfrisörumeå #hundfrisörstöcksjö 
#hundfrisör #hundtrim #Sverigeshundfrisörer
Världens sötaste lilla Elsa❤️ 
En snäll och pussig tjej som har varit här och fått en skön sommarfrilla😍✨
Så glad efter badet, då hon hade en härlig och snabb torrteknik😂
Vilken gullfia!

#hundfrisörumeå #hundfrisörstöcksjö 
#hundfrisör #hundtrim #Sverigeshundfrisörer

Ordinarie öppettider

  • Måndag
    09:00 - 17:00
  • Tisdag
    09:00 - 17:00
  • Onsdag
    13:00 - 20:00
  • Torsdag
    09:00 - 17:00
  • Fredag
    Stängt
  • Lördag
    Stängt
  • Söndag
    09:00 - 17:00
  • Info om öppettider

    Öppettider kan variera.

Kontakt

  • +467029466XX

Adress