Koppningsmassage är en skonsam men kraftfull behandlingsmetod där jag arbetar med mjuka silikonkoppor för att stimulera cirkulationen, mjuka upp bindväven och hjälpa spända muskler att slappna av.
Under behandlingen masserar jag med kopporna över utvalda områden, men vid behov kan jag även låta kopporna sitta stilla på specifika punkter som behöver extra fokus.
Har du exempelvis besvär i en axel, armbåge, nacke eller annan kroppsdel kan behandlingen anpassas efter just dina behov.
Genom vakuumet lyfts huden och den underliggande vävnaden varsamt upp, vilket skapar utrymme i områden där bindväven blivit stram och stel. 👉 Många upplever ökad rörlighet, förbättrad cirkulation och en behaglig känsla av lätthet efter behandlingen.
🪷Koppning har använts i tusentals år och har sitt ursprung i Kina. Idag används metoden både för avslappning, återhämtning och för att behandla spända och överbelastade muskler.
Behandlingen uppskattas även av många som vill arbeta med ärrvävnad, celluliter eller bristningar.
💪Bra att veta
Efter behandlingen kan röda eller mörkare märken uppstå där kopporna har suttit. Dessa är helt ofarliga och försvinner vanligtvis inom 7–10 dagar. Märkena gör normalt inte ont, men kan vara bra att ha i åtanke om du planerar att exempelvis sola eller bada.
Ge kroppen möjlighet att släppa på spänningar, öka cirkulationen och främja återhämtning genom en behandling som anpassas helt efter dig. ✨️