Välkommen till Nativ, salongen i Växjö med naturlig och ekologisk anda. Här används färger och produkter som är noga utvalda av omtanke till din och min hälsa och även vår miljö.
Till salongen hör det två st gratis parkeringsplatser precis efter byggnaden. Det står Nativ på dem. Det är fickparkeringar så är man osäker på det finns parkeringsplatser även på västra esplanaden (vid rondellen precis bredvid salongen. Där är det zon 2 och kostar 5 kr/timme. Där brukar det finnas ledigt. Ett till alternativ är spetsamossen där cirkusen var tidigare har de gjort parkeringar på hela grusplanen och där finns det alltid gott om parkeringar. Ca 5 min promenad (450m). Även där zon 2 5kr/timme. Det finns även Tegnér parkeringshus i närheten.
Covid 19
Jag vill att du som kund ska känna dig trygg att gå hos mig så därför vill jag att du ska veta vad jag gör för att du som kund och även jag ska hålla oss friska.
•Jag har extra tid mellan varje kund för att ordentligt hinna sprita av alla ytor som man rör vid tex kortterminalen, dörrhandtagen och inne på toaletten. Denna extra tid mellan gör även att det sällan är fler än jag och en kund i salongen.
• Jag jobbar alltid med visir och munnskydd finns till er kunder som önskar.
•Ny klippkappa till varje kund.
•Jag stannar alltid hemma vid minsta förkylningssymptom och önskar att du gör detsamma.
•Även privat tänker jag till hur jag umgås med nära och kära.
•Du som kund får gärna tvätta händerna när du kommit till salongen annars finns det handsprit vid kassan som är till för alla. Såklart är även jag noga med att tvätta händerna mellan varje kund.
Är det något mer jag kan göra för att du ska känna dig ännu tryggare så bara hör av dig så löser vi det mesta.
Varmt välkommen!