Välkommen till SE Kiropraktik på Friskvårdskompaniet i Skellefteå!
Jag heter Simon Emanuelsson och har gått den femåriga kiropraktorutbildningen vid Skandinaviska Kiropraktorhögskolan. Under utbildningen tog jag emot patienter på skolkliniken i Skellefteå. Nu driver jag SE Kiropraktik på Friskvårdskompaniet, där jag delar lokal med legitimerade kiropraktorn Jörgen Lindbäck, som också är min handledare under min praktiktjänstgöring.
Jag har själv arbetat som lastbilschaufför i 13 år och vet hur långa arbetsdagar, stillasittande och fysiskt krävande moment kan kännas i kroppen. Den erfarenheten tar jag med mig i mötet med patienter. Behandling och råd behöver fungera i en vanlig vardag, med arbete, familj och allt annat som ska hinnas med.
För mig börjar ett bra besök med att lyssna. Jag vill förstå dina besvär, hur de påverkar din vardag och vad du vill kunna göra igen. Genom samtal och en noggrann undersökning får vi ett underlag för behandling och fortsatt planering.
Jag lägger stor vikt vid att förklara vad jag hittar och varför jag föreslår en viss behandling. Du ska få tid att ställa frågor och känna dig delaktig. Råd och övningar anpassas efter dina behov och förutsättningar.
Vid återbesök följer vi upp vad som har förändrats och anpassar behandlingen efter hur du har svarat. Målet är bättre funktion och en vardag där besvären tar mindre plats.
Introduktionspriser för besök under september:
• Nybesök, 45 minuter: 550 kr dagtid och 650 kr från kl. 18.00.
• Återbesök, 30 minuter: 500 kr dagtid och 600 kr från kl. 18.00.
Från 1 oktober:
• Nybesök: 600 kr dagtid och 700 kr från kl. 18.00.
• Återbesök: 550 kr dagtid och 700 kr från kl. 18.00.
Varmt välkommen till SE Kiropraktik!