Suzanne Vikner - Järvsö

Nordsjö Bredängevägen 14, 827 54 Järvsö
4.8

Presentkort

Presentkort

Ge bort egentid
BeloppValfritt
Köp nu

Alla tjänster

Akupressur och Tuina Massage

2

Akupressur 30 min

30 min
Akupressur är en behandlingsmetod där vi med fingrarna trycker milt och bestämt på akupunkturpunkter. Behandlingen har samma bakgrund som österländsk akupunktur men skillnaden är att vi inte använder några nålar. Vi ser till hela människan och vi behandlar inte bara symtomet utan även orsaken. Behandlingen kan ges både i förebyggande och behandlande syfte. Vi strävar efter att återskapa balansen och cirkulationen i kroppen och att stimulera kroppen till att självläka. Efter behandlingen känner sig de flesta avslappnade eftersom vi till stor del lösgör spänningar och blockeringar. Med akupressur kan vi hjälpa till vid exempelvis stressrelaterade symtom, huvudvärk, migrän, allergier, PMS, klimakteriebesvär, menstruella problem, sömnlöshet, magproblem, kroniska spänningar i kroppen, smärta i rygg, axlar, nacke, musarm, tennisarmbåge, torr hud, håravfall, kroniska besvär och inflammationer. Hur många behandlingar som behövs är olika beroende på problem och hur länge du haft dem.

Akupressur inkl Tuina-massage 60 min

60 min
Akupressur är en behandlingsmetod där vi med fingrarna trycker milt och bestämt på akupunkturpunkter. Behandlingen har samma bakgrund som österländsk akupunktur men skillnaden är att vi inte använder några nålar. Vi ser till hela människan och vi behandlar inte bara symtomet utan även orsaken. Behandlingen kan ges både i förebyggande och behandlande syfte. Vi strävar efter att återskapa balansen och cirkulationen i kroppen och att stimulera kroppen till att självläka. Efter behandlingen känner sig de flesta avslappnade eftersom vi till stor del lösgör spänningar och blockeringar. Med akupressur kan vi hjälpa till vid exempelvis stressrelaterade symtom, huvudvärk, migrän, allergier, PMS, klimakteriebesvär, menstruella problem, sömnlöshet, magproblem, kroniska spänningar i kroppen, smärta i rygg, axlar, nacke, musarm, tennisarmbåge, torr hud, håravfall, kroniska besvär och inflammationer. Hur många behandlingar som behövs är olika beroende på problem och hur länge du haft dem. För bästa resultat kombinerar vi akupressur med Tuina-massage som är en mycket kraftfull och djupgående massage. Den ökar cirkulationen i lymfsystemet och kroppen, minskar svullnader, förbättrar blodcirkulationen och löser upp blockeringar samtidigt som den ger avslappning och energi. Oftast ger vi massage på ryggen men vi kan även behandla ben, axlar, nacke, armar och mage. Vill du har helkroppsmassage väljer du 75 minuter.

Avslappningsbehandlingar

2

Avslappningsmassage 75 min

75 min
För dig som vill ha en mjuk och lugn massage där fokus ligger på avslappning och vila. Vi anpassar behandlingen efter just dig och dina behov.

Avslappningsmassage 75 min Järvsö

75 min
För dig som vill ha en mjuk och lugn massage där fokus ligger på avslappning och vila. Vi anpassar behandlingen efter just dig och dina behov.

Massagebehandlingar

1

Effective touch body massage 75 min

75 min
En härligt skön massage där det fokuseras speciellt på rygg och nacke då det ofta är där som stress och spänningar leder till obehagliga muskelspänningar, blockeringar och problem med rörligheten. Vid segment terapi får bindväven längs ryggraden en intensiv manuell stimulation. Via nervbanor anslutna till vävnaden får alla organ en positiv stimulans vilket ger en intensiv holistisk känsla av välmående samtidigt som spänningar släpper. Ricky Welch, en sjukgymnast i Hollywood som de flesta skådespelarna står i kö till, har utvecklat den här härliga massagen som kombinerar traditionella metoder med modern teknik. Babor har tagit fram oljorna baserade på styrkan hos uråldriga växter ex stamcellsextrakt från champagnepäron och tyskoxel men även mimosa, apelsin, bärnsten och lavendel m.fl., med den senaste forskningen. Det finns fyra olika oljor som man väljer efter årstid och vad man själv dras till. Det kan vara uppstramande och figurformande för kroppen, uppiggande och vitaliserande, avkopplande och lugnande eller balanserande och stärkande.

Personal

4.8
406 betyg

Omdömen

4.8av5
5
(353)
4
(49)
3
(1)
2
(1)
1
(2)
Sida 1 av 1
Om företaget
Suzanne Vikner - Järvsö

Andra adresser  

Kontakt

  • +467076923XX

Adress