Winges Fysioterapi

4.9
120 Betyg
Advokatvägen 8, 541 54, Skövde
VÄLKOMMEN TILL WINGES FYSIOTERAPI! Jag heter Katarina och jobbar som Legitimerad Fysioterapeut, Ergonom, Massör, Yogainstruktör och har jobbat och utbildat mig inom hälsa och rehab sedan 2001. Jag har skapat ett härligt rum med mottagning i vår villa för att erbjuda behandlingar i lugn, naturnära miljö. I en mysig inbjudande trevlig atmosfär med brasan som knastrar kalla vinterdagar eller med dörren på glänt mot trädgård och fågelsång vid varmare årstider passar det extra bra att unna sig en stund att ta hand om sig själv. Här erbjuds du; *Fysioterapeutisk bedömning/ behandling *Återbesök Rehab *Ergonomikonsultation kontor företag *Mjuk Medicinsk Massage *Klassisk Massage *Lymfmassage Boka tid på Bokadirekt eller ring, sms:a eller maila om det känns mer bekvämt för dig. Titta gärna in på min hemsida för mer info https://www.wingesfysioterapi.se/ Parkera gärna längs gatan i färdriktningen utanför huvudentrén. Betalning sker på plats via företagsswish. Tystnadsplikt gäller. Jag är fullvaccinerad mot Covid -19. Winges Fysioterapi har tecknad praktikerförsäkring och innehar F-skatt. Välkommen att följa mig på Facebook eller Instagram! sök " Winges Fysioterapi" Jag jobbar utifrån ett evidensbaserat medicinskt perspektiv med ditt bästa mående, hållbarhet och långsiktighet i fokus. VARMT VÄLKOMMEN!
12015

Boka tjänst

Fysioterapi

  • Fysioterapeutisk bedömning/ behandling
    60 min, 950 krLäs mer
    Boka
  • Återbesök Rehab 60 min
    60 min, 950 krLäs mer
    Boka
  • Återbesök Rehab 75 min
    75 min, 1 150 krLäs mer
    Boka
  • Återbesök Rehab 90 min
    90 min, 1 350 krLäs mer
    Boka
  • Ergonomikonsultation Kontor
    30 min, KostnadsfriLäs mer
    Boka

Klassisk Massage

  • Klassisk Massage 60 min
    60 min, 950 krLäs mer
    Boka
  • Klassisk Massage 75 min
    75 min, 1 150 krLäs mer
    Boka
  • Klassisk Massage 90 min
    90 min, 1 350 krLäs mer
    Boka

Lymfmassage

  • Lymfmassage 90 min
    90 min, 1 350 krLäs mer
    Boka
  • Lymfmassage 120 min
    120 min, 1 790 krLäs mer
    Boka
  • Lymfmassage Startpaket 3 ggr
    120 min, 4 650 krLäs mer
    Boka

Mjuk Medicinsk Massage

  • Mjuk Medicinsk Massage 60 min
    60 min, 950 krLäs mer
    Boka
  • Mjuk Medicinsk Massage 90 min
    90 min, 1 350 krLäs mer
    Boka

utövare

noImage
4.9
Katarina Winge
Leg. Fysioterapeut Ergonom Massör Yogainstruktör

Betyg och recensioner

4.9av5
5
(111)
4
(7)
3
(2)
2
(0)
1
(0)
Katrin L.
Katrin L.
till Katarina Winge
Alltid lika nöjd. Tack! 🌸
Eva A.
Eva A.
till Katarina Winge
Mycket kompetent fysioterapeut med stor kunskap, är duktig på att förklara och instruera olika rörelser/träningsprogram. Följer upp så att rehabiliteringen fortskrider och jag hela tiden förbättras!. Bra bemötande!
Eva A.
Eva A.
till Katarina Winge
Mycket kompetent, ger bra behandling och information, vilket gör att jag blir allt bättre!
Katarina S.
Katarina S.
till Katarina Winge
Katarina är enormt bra på att känna in vad jag behöver. Jag kan varmt rekommendera henne.
Visa fler recensioner

Om företaget

VÄLKOMMEN TILL WINGES FYSIOTERAPI! Jag heter Katarina och jobbar som Legitimerad Fysioterapeut, Ergonom, Massör, Gruppinstruktör och har jobbat och utbildat mig inom hälsa och rehab sedan 2001. Jag har skapat ett härligt rum med mottagning i vår villa för att erbjuda behandlingar i lugn, naturnära miljö. I en mysig inbjudande trevlig atmosfär med brasan som knastrar kalla vinterdagar eller med dörren på glänt mot trädgård och fågelsång vid varmare årstider passar det extra bra att unna sig en stund att ta hand om sig själv. Här erbjuds du; *Fysioterapeutisk bedömning/ behandling *Återbesök Rehab *Ergonomikonsultation kontor företag *Mjuk Medicinsk Massage *Klassisk Massage *Lymfmassage Boka tid på Bokadirekt eller ring, sms:a eller maila om det känns mer bekvämt för dig. Titta gärna in på min hemsida för mer info https://www.wingesfysioterapi.se/ Parkera gärna längs gatan i färdriktningen utanför huvudentrén. Betalning sker på plats via företagsswish. Tystnadsplikt gäller. Jag är fullvaccinerad mot Covid -19. Winges Fysioterapi har tecknad praktikerförsäkring och innehar F-skatt. Välkommen att följa mig på Facebook eller Instagram! sök " Winges Fysioterapi" Jag jobbar utifrån ett evidensbaserat medicinskt perspektiv med ditt bästa mående, hållbarhet och långsiktighet i fokus. VARMT VÄLKOMMEN!

Bilder

instagramInstagram@wingesfysioterapi

Hej på er alla!

Så nu får vi säga hej till hösten med vackra färger och lite friskare luft!

Jag är så glad och tacksam för alla nya och gamla kunder som kommit åter efter sommaren!

Jag var på 3 dagars ridkurs i helgen, red 3 timmar om dagen och var faktiskt orolig innan att jag inte skulle ta mig upp ur sängen i måndags, men det gick ju galant ändå efter omständigheterna, visst träningsvärk typ överallt men ändå, inga akuta besvär. Jag har förebyggt allt jag kunnat innan med diverse åtgärder men ni vet, ibland hjälper inte det alltid heller, man blir överbelastad, skadad. Jag har lärt mig massor av alla mina egna skador och andras. Med stigande ålder minskar också hållfastheten i musklerna och man behöver börja vara lite mer respektfull och mjukare mot sin kropp om man inte varit det innan.

Jag har fått lite ändring i mitt boknings schema på grund av en universitetskurs jag läser så ni som letat efter tider närmsta veckorna men inte funnit något passande, nu har jag lagt ut ganska många fler tider närmsta tiden. Så välkommen in och kika om ni har behov.

Boka här!

https://www.bokadirekt.se/places/winges-fysioterapi-40111

Jag önskar en härlig höst sålänge!

Med på fotot fina Verdi som tog mig från halt till full galopp genom skogar, dressyrpass, banhoppning och terrängbanor🐎❤️
Hej på er!! 😊

Nu har jag haft en härlig sommar tillsammans med familjen och fyllt på med många fina minnen ❤️
Här står jag nära där jag är uppvuxen, vid Yttre Bodanes Naturreservat i Dalsland.

Nu är jag laddad med ny energi för att kunna leverera det bästa till mina kunder i höst!!
Varmt välkommen stammis som ny kund😊

https://www.bokadirekt.se/places/winges-fysioterapi-40111
100% blött var det idag på Billingebadet precis som varje dag. Vi fick bassängen helt för oss själva jag och barnen, ett tips för dig som vill ha gott om utrymme i uppvärmd utomhusbassäng och komma utomhus i regnet :)
Extra mysigt att komma hem och sätta på en tjock stickad tröja, äta mellis och krypa upp i soffan med en kopp te och softa!
Trevlig Midsommar🍓🌞

Nu finns några lediga tider v 28 så passa på vettja😊
Utöver jobbet så har jag under våren läst Hästens Beteendebiologi på SLU i Skara på 7,5 hp. Så trevligt att belönas med blågul rosett för kunskap hur vi bättre kan ta hand om våra hästar! Något annat trevligt är att från och med i höst blir Legitimerad Fysioterapeut en yrkesskyddad titel på djursidan, det låter spännande tycker jag!
Jag har haft en egen helg i Göteborg🪷
Yoga, Fina möten, Vackra vårtecken i Trädgårdsföreningen, promenader och hotellfrukost, härligt!🫶
Kurs på SLU i Skara denna vecka. Animal Assisted Interventions. Massa intressant lärande och många trevliga pratstunder och många idéer för framtiden!!
Mersmak? Yes!
Denna vecka är jag på superintressant utbildning på SLU, djurunderstödda insatser. Idag bland annat träning av ryttares kroppsmedvetenhet av fysioterapeuten Susanne von Dietze🐎👌
Detaljer och kontakt
    • Stängd nu
    • Mån08:30 - 16:30
    • Tis08:30 - 16:00
    • Ons08:30 - 16:00
    • Tor08:30 - 16:00
    • Fre08:30 - 16:00
    • LörStängd
    • SönStängd
  • 07073390 XX
  • www.wingesfysioterapi.se
  • Advokatvägen 8, 541 54, Skövde