MILAKLINIKEN

Norra Långgatan 1, 392 32 Kalmar
4.9

Presentkort

Presentkort

Ge bort egentid
BeloppValfritt
Köp nu

Alla tjänster

Microblading

4

Ny kund microblading

105 min
Viktigt att du skickar bild på dina bryn via mail/sms före bokat besök. Återbesök sker inom 8 veckor och bokas på plats under behandlingstillfället. Priset ligger på 1000kr Om du är känslig för färg rekommenderar jag att du kommer in på ett färgtest som ska verka i 48h. - Du ska undvika solexponering på dina bryn 1v innan behandling - Färgning av bryn och plockning kan du göra senast 7 dagar innan ditt besök. - Att ha en fet och oljig hud är en nackdel inom Microblading. Du kan aldrig uppnå samma skarpa, krispiga strån som på en torrare hud. Risken finns att färgen släpper tidigare än vad den ska göra om man har oljig hud. Det är väldigt viktigt att du är fullt frisk när du gör denna behandling. Jag kan inte utföra behandlingen på dig om du har några blodsjukdomar samt om du är sjuk då din kropp att försöka bearbeta bort viruset, vilket kan leda till att brynen inte läker bra. VIKTIGT! Att du inte: - har en infektion - har feber - sjukdomskänsla i kroppen - kvissla eller finne på injektionsområdet - kroniska inflammationer i området - herpesinfektion som pågår i kroppen eller injektionsområde - är gravid eller ammar - tar omega tabletter en vecka innan - druckit alkohol dagarna innan - har högt blodtryck - äter blodförtunnande mediciner - använder produkter som innehåller BHA/AHA på brynområdet veckan innan behandling - har utslag/eksem vid behandlingsområdet - har utsatt huden för mycket sol närmsta tiden och blivit bränd - använder botox 2 veckor innan - har blodsjukdomar - har autoimmun sjukdom - har blödarsjuka - är bärare av multiresistenta tex. MRSA - dricker något med koffein 6h innan besöket. - ätit Roaccutan (eller liknande acnemedicin) senaste 6 månader
Pris2500 kr

Microblading återbesök inom 4-8 veckor

70 min
Pris1000 kr

Microblading återbesök inom 1 år

100 min
Det är viktigt att du skickar bild till min mail innan du bokar ditt besök för att kunna göra en bedömning av brynen. Uteblivet besök debiteras 100%
Pris1800 kr

Microblading återbesök inom 1-2 år

105 min
Pris2200 kr

Läppigmentering

5

Läppigmentering

120 min
Denna behandling är perfekt för dig som har problem med läppfärgen som ser blek ut eller har missfärgade läppar och/eller har asymmetriska läppkonturering. Med denna behandling kan vi pigmentera läppar med önskade färg och samtidigt som läpp konturering justeras. För att minimera obehaget använder vi bedövningssalva på området som ska behandlas. Efter behandlingen får du instruktioner om hur du ska sköta din tatuering. VIKTIGT ATT LÄSA INFÖR EN BEHANDLING! Dagen innan ta det lugnt med: Alkohol och solning 3 timmar innan behandling ska du undvika: Koffein, Ipren eller Treo (men Alvedon går bra) (behandling olämplig om) Du är gravid (amning går bra men färgen kan släppa mer pga. hormoner) - Tar blodförtunnande medicin eller receptbelagda krämer i området (bl.a. aknemediciner). - Ha sår, utslag, psoriasis, rosacea eller eksem i området. - Gjort djupgående behandling de senaste 2 veckorna (botox, laser, kemisk peeling mm.) - Ha någon blodsmittande sjukdom, blödarsjuka eller keloidärrbildning. - Inte har fyllt 18 år Återbesök kostar endast 800kr. Var vänlig boka återbesök i tid. OBS! Om du har någon sjukdom, allergi eller tar någon medicin vänligen kontakta mig innan du bokar tid. Kom 10 min innan ditt bokade besök så bedövningen hinner verka
Pris2000 kr

Läppigmentering återbesök inom 4 veckor

60 min
Pris800 kr

Lipliner

60 min
Här gäller samma instruktioner som för läppigmentering, så läs under läppigmentering "mer info" innan du bokar. Lipliner är en kosmetisk tatuerings teknik som endast fyller i konturen på läpparna för ett önskat resultat. Med lipliner känns läpparna mer definierade och synliga. Kom 10 min innan ditt besök så bedövningen hinner verka.
Pris1200 kr

Lipliner återbesök inom 8 veckor

45 min
Pris500 kr

Läppigmentering/ Lipliner återbesök efter 1-2 år

60 min
Varierade priser, skicka bild för bedömning så att ett pris kan ges.
Från 1000 kr

Lashlift/Browlift/Brynplock

9

Lashlift inkl. keratin

50 min
Lashlift med keratin är en naturlig teknik utformad för att boosta och ge ens naturliga fransar ett vackert lyft, utan behov av lösögonfransar, fransböjare eller mascara. Lashlift innehåller även en nyttig keratinbehandling som stärker och vårdar fransarna på djupet och fransens livscykel förlängs. Behandlingen passar dig som vill underlätta vardagen och vill ha en vacker böj på dina naturliga fransar. Det är även ett perfekt alternativ för dig som har fått en allergisk reaktion och därför inte kan ha fransförlängning. Att tänka på före behandling: Kom utan ögonsmink eller kräm/olja på fransarna - Rekommenderar att komma utan linser. - Kom frisk och välmående. Att tänka på efter behandling: - Var försiktig med fransarna i minst 24h och undvik all typ av fukt (vatten/ånga/svett/produkter). Efter 24h sköljs fransarna igenom med varmt vatten. Håller ca 6-8 veckor.
Pris400 kr

Lashlift inkl. keratin & färgning

60 min
Pris450 kr

Browlift inkl. keratin

50 min
Browlift är ett utav dem senaste och hetaste behandlingarna för ögonbrynen idag! Få dina bryn permanentade som ett lyft. Behandlingen lämnar ett fluffigt, fylligt och tjockt resultat på brynen. Passar perfekt för alla, glesa som tjocka bryn. Håller ca 4-8 veckor.
Pris400 kr

Browlift inkl. keratin & färgning

60 min
Pris450 kr

Lashlift & Browlift

65 min
Pris650 kr

Lashlift & Browlift inkl. färgning

70 min
Pris700 kr

Brynplock

30 min
Formning av brynen
Pris175 kr

Brynplock inkl. färgning

35 min
Pris275 kr

Mineral boost för fransar/bryn

15 min
Permalift Mineral Boost är produkten som kommer att skapa omedelbar magi med dina fransar och bryn. Det är en mycket skonsam men samtidigt effektiv produkt som kommer att ge dina kunder mer hälsosamma och näringsrika fransar och bryn som blir synligt längre och tjockare. Produkten injicerar återfuktning och näring tillbaka i hårsäcken och återställer fransar och bryn från tidigare och framtida skador. Omedelbart efter en behandling kommer du att känna ett resultatet av fräscha och silkeslena fransar och bryn men även märka drastiska resultat efter 3+ veckor. Detta står på deras hemsida
Pris100 kr

Personal

4.9
80 betyg

Omdömen

4.9av5
5
(75)
4
(4)
3
(0)
2
(0)
1
(1)
Sida 1 av 1
Om företaget
Välkomna till MILAKLINIKEN! Företaget drivs av Milana Bedigova som är legitimerad sjuksköterska och certifierad inom estetiska injektioner och kosmetisk tatuering. När du besöker mig är målet att du som kund ska få ett naturligt resultat efter just dina förutsättningar och önskemål. Just nu erbjuder jag förmånliga introduktionspriser – med fullt fokus på kvalitet, noggrannhet och säkerhet. Som ny i branschen vill jag ge fler möjlighet att prova mina behandlingar till ett reducerat pris. Priserna är tillfälliga och kommer inom kort att justeras till en nivå som motsvarar marknaden i staden. Varmt välkommen att boka en tid – jag ser fram emot att ta hand om dig på kliniken!

Öppettider

Kontakta mig för flera tider om det inte ligger ute, så hittar vi en tid för just dig.

Kontakt

  • 072-280 93 XX

Adress