Vi värmer upp till lite musik för att blir varma och avspända i kroppen. Gör frigörande röstövningar för att lösa upp spänningar i kroppen och på insidan av halsen. Uppsjungning, både för huvudklang och bröströst och kanske någon improvisationsövning. Sedan sjunger eleven en eller flera låtar som vi arbetar med på olika sätt. Vi pratar om de olika problem som man kanske har och försöker lösa dem.
Helene Du Rietz Sångakademi har funnits sedan 2005 och har hundratals nöjda före detta elever, några som nu är proffs, andra som kanske har vågat söka sig till en kör och andra som bara för sitt eget privata nöje har utvecklats, känner större säkerhet och har fått fler redskap för sin sång.
Ordinarie öppettider
Måndag
18:00 - 21:00
Tisdag
18:00 - 21:00
Onsdag
Stängt
Torsdag
Stängt
Fredag
Stängt
Lördag
Stängt
Söndag
Stängt
Info om öppettider
Hör av dig om du inte hittar en tid som passar dig, så löser vi det! Jag kan även ge lektioner på andra tider, på Åsögatan på Södermalm samt i Skarpnäckskyrkan på begäran.