OBSERVERA ATT DET KRÄVS GILTIG KONSULTATION.
Polynukleotider – även kända som laxsperma – är en av de mest efterfrågade och innovativa behandlingarna inom modern hudvård just nu.
Denna behandling bygger på naturliga ämnen som utvinns från laxsperma och innehåller höga halter av DNA-fragment. Dessa fungerar som kroppens egna byggstenar och sätter igång hudens reparationsprocess på cellnivå. Effekten blir en synbart fastare, mer återfuktad och strålande hud – helt utan att kompromissa med ditt unika utseende.
Behandlingen ger huden ny energi, förbättrar struktur och elasticitet och lämnar ett ungdomligare intryck – på ett naturligt och skonsamt sätt.
Vi arbetar uteslutande med originalprodukten PolyPhil (tidigare PhilArt), en kliniskt beprövad produkt med lång erfarenhet inom polynukleotidteknologi sedan 2005.
Vad kan behandlingen hjälpa till med?
Minska fina linjer och tidiga rynkor
Ge ny energi till trött, torr eller livlös hud
Jämna ut hudton och struktur
Återställa spänst och elasticitet
Reducera ärr, exempelvis från acne
Behandla känsliga områden som ögonparti, hals och dekolletage.
Hur går behandlingen till?
Med en tunn nål eller mikrokanyl placeras små mängder av lösningen ytligt i huden.
En full kur brukar omfatta tre behandlingstillfällen med några veckors mellanrum. Därefter kan enstaka underhållsbehandlingar rekommenderas för att bibehålla resultaten.
När syns effekten?
De första resultaten brukar märkas redan några veckor efter första behandlingen, ofta i form av ökad lyster och förbättrad återfuktning. Hudens struktur, fasthet och elasticitet fortsätter sedan att förbättras successivt, med full effekt inom 4–12 veckor efter avslutad kur. Resultatet kan hålla i sig i cirka 6–12 månader, men det varierar beroende på individuella förutsättningar och livsstil.
Är det laxsperma?
Ja, men det är viktigt att förstå att endast en liten andel av produkten faktiskt består av polynukleotider – de ämnen som utvinns ur laxsperma.
För att förklara lite tydligare:
Polynukleotiderna isoleras från laxsperma och genomgår en noggrann reningsprocess.
Det som används i behandlingen är alltså inte ”rå laxsperma”, utan höggradigt renade DNA-fragment.
Den aktiva koncentrationen av polynukleotider ligger vanligtvis runt 1–2 % av hela vätskan i en injektionsspruta.
Resterande innehåll består av naturliga, sterila ämnen som stabiliserar och möjliggör att produkten fungerar effektivt i huden.
Med andra ord: endast en liten, men avgörande aktiv del kommer från laxsperman – resten fungerar som bärande och stödjande komponenter för att säkerställa säkerhet och effekt.