Det här är en Mindfulness kurs i 9 steg, eller 9 "lektioner", och pågår under cirka 18-20 veckor. Kursen är helt digital, du får en "lektion" varannan vecka och du gör den i din takt, när det passar dig. Fokus är på återhämtning, hur vi hanterar stress, hur vi kan uppleva mer av livet, och hur vi kan få in mer närvaro i vår vardag.
Kursen passar dig som...
...vill ge mer plats åt din återhämtning
...är stressad och vill ha hjälp med att hantera din stress
...är på väg tillbaka från stressrelaterad ohälsa
...är nyfiken på vad Mindfulness är och hur det kan hjälpa dig att leva i mer balans och närvaro och hur det kan hjälpa dig att uppleva mer av livet.
Under kursen kommer vi att gå igenom läran om Mindfulness och de sju attityderna. Varje "lektion"/tillfälle har ett tema, och till varje tema får du en övning och/eller meditation. För att fläta samman teorin i din vardag och ditt liv får du hemuppgifter och/eller övningar och reflektioner att göra mellan gångerna.
De teman vi arbetar med är:
~ Medvetenhet
~ Autopiloten
~ Stilla tankarna
~ Görande & Varande
~ Acceptans
~ Tillit
~ Tankar är inte fakta
~ Att ta hand om sig själv
~ Vägen framåt
Du köper kursen, och i samband med det bokar du in dig på ditt inledande 30 minuters samtal som en kortare introduktion till Mindfulness och till kursen. Enligt överenskommelse under det inledande samtalet så starar vi sedan upp kursen, och i samband med det skickas en "lektion" till dig via email (som pdf dokument med medföljande övningar) varannan vecka, och du går igenom den när det passar dig.
Varje lektion innehåller information om lektionens tema och tillhörande texter/övning/meditation (ibland i text, ibland i ljudfil) och då och då med tips om musik som passar temat. I varje lektion uppmuntras du även att öva på något i din vardag till nästa gång. Du gör lektionen när det passar dig och i din takt, men tänk på att ge dig själv tid att öva på varje tema innan det är dags för nästa.
I kursen ingår även två coachande 45-minuters samtal (videosamtal), ett ungefär halvvägs in i kursen och ett avslutande samtal, där du har möjlighet att diskutera, reflektera och ställa frågor. Du kommer under kursen att få tillgång till de bokningsbara tiderna för dina samtal (jag kommer erbjuda tider upp till 8 veckor efter kursens avslut).
Vad får du ut av kursen?
✨Du får med dig verktyg som kan hjälpa dig att bryta ohjälpsamma tankemönster och beteenden.
✨Du får med dig kunskap om Mindfulness och vikten av, och fördelen med, att välja medveten närvaro.
✨Du får med dig flera övningar och meditationer som du kan använda även efter kursens avslut.
✨Du får med dig material från kursen som du kan ha nytta av även efter kursens avslut.
✨Du får möjlighet att diskutera och reflektera i grupp med andra i liknande livssituation som dig själv.
✨Du får ett personligt samtal för att diskutera hur du på bästa sätt kan dra nytta av Mindfulness och närvaro i ditt liv.
Du får även en liten gåva och material från kursen vid kursens slut.
Din investering:
1790:- allt inkluderat
Du kan använda ditt friskvårdsbidrag.
NOTERA! Genom att boka denna tjänsten köper du kursen och bokar in dig på ditt inledande 30-minuters samtal. Datum och tid för dina resterande två enskilda möten kontaktar du mig under kursens gång för att boka in, du kommer då att få information om vilka tider som finns att välja på.
Tider för uppstartssamtal finns bokningsbara utvalda måndagar. Hittar du ingen tid som passar? Kontakta mig gärna via epost så kommer vi gemensamt överens om en tid som passar oss båda.
Varmt välkommen att kontakta mig om du har frågor eller funderingar.
Varmt välkommen! 💫✨🙏❤️
//Linda
Serenity ~For You~
Din återhämtning är mitt fokus